2 dni wolnego i do 1 tys. złotych rekompensaty! Nowe przywileje dla dawców krwi!

Niedługo Honorowi Dawcy Krwi będą mogli cieszyć się nowym przywilejem. Sejm przepuścił projekt ustawy i aktualnie czeka na podpis prezydenta. Na co mogą liczyć krwiodawcy? Nowa ustawa przewiduje 2 dni wolnego i do 1 tysiąca rekompensaty, jednak trzeba spełnić pewne warunki. Jakie?

Niebawem Honorowi Dawcy Krwi będą mogli liczyć na nowe przywileje lub kontynuacje tych aktualnie obowiązujących, wprowadzonych na czas pandemii. Nowe prawa dawców dotyczą dni wolnych,  a także rekompensaty pieniężnej.

Do czasu pandemii Honorowym Dawcom Krwi przysługiwał jeden płatny dzień wolnego po zabiegu. W czasie pandemii krwiodawcy otrzymali dodatkowy płatny dzień wolnego, co miało zachęcić ich do oddawania krwi i osocza dla chorych na covid.

Teraz nowy projekt Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ma zagwarantować na stałe wprowadzenie dwóch dni płatnego urlopu bez względu na stan epidemii. Projekt ustawy został zatwierdzony przez sejm i aktualnie czeka na podpis prezydenta.

Dla kogo dwa dni płatnego urlopu?

Zgodnie z ustawą dwa dni płatnego urlopu przysługuję:

  • osobom, które po raz pierwszy oddawały krew,
  • osobom, które pracują w trybie zmianowym i zwolnienie dotyczy zmiany roboczej, która zaczęła się w dniu, gdy oddano krew/jej składniki i dzień następny,
  • uczniom i studentom

 

1000 zł rekompensaty- za co ?

Co więcej, ustawa przewiduje również rekompensatę kosztów poniesionych w związku z dojazdem do miejsca zabiegu.

O zwrot kosztów mogą ubiegać się następujące osoby:

  • dawcy rzadkich grup krwi,
  • dawcy, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom celem uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych.

 

Należy jednak pamiętam, że maksymalna kwota rekompensaty wynosi 1000 złotych. Ten przywilej ma rozwiązać problem z dojazdem i stawieniem się w danej jednostce.

ZOBACZ TAKŻE: Wyniki kontroli NFZ ws. Mamy Ginekolog

Udostępnij: