Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi! „Zabójca miast” minie nas o włos!

Już dziś  będziemy świadkami wydarzenia, które ma miejsce raz na 10 lat. W kierunku Ziemi mknie ogromna asteroida. „Zabójca miast” minie naszą planetę o włos!

  „Zabójca miast” minie naszą planetę o włos!

  "City killer", czyli „zabójca miast” to asteroida 2023 DZ2. Obiekt przeleci w sobotę wieczorem pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca. Jest ogromna, a jej średnice szacuje się na 40-90 metrów. Jak podaje CNN, powołując się na dane NASA, gdyby tak wielki obiekt uderzył w Ziemię, zniszczeniu uległoby całe duże miasto.

  Czy jest się czego obawiać?

  Na szczęście nie musimy obawiać się, że asteroida uderzy w naszą planetę. Choć obiekt 2023 DZ2 odkryto dopiero miesiąc wcześniej, to cały czas monitorowany jest m.in. przez astronomów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Richard Moissl, uspokaja:

  Nie ma szans na to, aby "city killer" uderzył w Ziemię, ale to, że przelatuje blisko, stwarza wspaniałą okazję do obserwacji.

  To bardzo rzadki przypadek, by obiekt tej wielkości przeleciał tak blisko ziemskiej orbity. Naukowcy z NASA uważają, że takie zjawisko ma miejsce mniej więcej raz na dziesięć lat.

  ZOBACZ TAKŻE: Dawid Kubacki zabrał głos w sprawie stanu zdrowia swojej żony… 

  Jak obserwować asteroidę?

  Asteroida znajdzie się około 168 tys. kilometrów od nas, czyli mniej niż połowę odległości między Ziemią a Księżycem. Natomiast w punkcie najbliższym naszej planecie, kosmiczna skała znajdzie się o godz. 19:49 GMT (20:49 czasu polskiego). 

  Przy bezchmurnym niebie asteroida powinna być widoczna przez lornetki i małe teleskopy. Niestety niebo nad Polską dzisiejszej nocy jest mocno zachmurzone. W takim przypadku, wydarzenie będzie można śledzić dzięki stronie VirtualTelescope.

   

  Udostępnij: