Przed nami Wielkanoc, czyli najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto. To wspaniała okazja do spotkania z najbliższymi i wspólnego celebrowania tego wyjątkowego czasu. Jednym z najważniejszych momentów świąt jest śniadanie wielkanocne. O której powinno się je zjeść? Co musi znaleźć się na stole?
Wielkanocne śniadanie to jeden z najważniejszych momentów podczas świąt wielkanocnych. To czas, gdy rodzina i przyjaciele zbierają się przy stole, aby wspólnie celebrować tę ważną okazję. Jednakże, wiele osób zastanawia się o której godzinie powinno się je spożyć. Odpowiadamy!
Najlepszym momentem rozpoczęcia śniadania wielkanocnego jest chwila powrotu z porannej mszy świętej, czyli rezurekcji. Rezurekcja to najbardziej uroczysta msza odprawiana w Wielkanoc.
Warto jednak pamiętać, że godzina spożywania wielkanocnego śniadania może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb i zwyczajów. Niektórzy ludzie wolą rozpocząć śniadanie wcześniej, aby mieć więcej czasu na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Inni z kolei wolą rozpocząć śniadanie później, aby móc dłużej spać lub najpierw uczestniczyć we mszy.
ZOBACZ TAKŻE: Jakie są sposoby na naturalne farbowanie jajek! 6 sprawdzonych trików
Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?Na świątecznym stole obowiązkowo muszą się znaleźć pokarmy, które poświęciliśmy w Wielką Sobotę. Wiele osób podaje także żur, barszcz biały, czy zupę chrzanową z jajkiem i białą kiełbasą, jajka, wędliny, czy pasztety.
Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, który jest podobny do łamania się opłatkiem podczas Bożego Narodzenia.
Co ciekawe każdy produkt z wielkanocnego koszyczka ma znaczenie! Tradycyjnie, w wielkanocnym koszyczku powinno się znaleźć siedem obowiązkowych produktów: jajko, chleb, ser, wędlina, ciasto, chrzan i sól.
Jajko - symbol początku i odrodzenia. Triumf życia nad śmiercią.
Chleb - symbolizuje Chrystusa, będącego chlebem życia dla ludzi. Ciało Chrystusa.
Ser - ma oznaczać związek człowieka z przyrodą i zwierzętami. Ser ponadto symbolizuje przyjaźń.
Wędlina, kiełbasa - symbol dostatku materialnego, ale również zdrowia i płodności.
Sól - oznacza oczyszczenie i nieśmiertelność. Ma chronić przed zepsuciem.
Chrzan - gorycz męki Jezusa Chrystusa. Zdrowie i siła fizyczna.
Baranek - symbol posłusznego Chrystusa oraz przezwyciężenie zła. Odkupienie win.