O której godzinie zjeść wielkanocne śniadanie?

Przed nami Wielkanoc, czyli najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto. To wspaniała okazja do spotkania z najbliższymi i wspólnego celebrowania tego wyjątkowego czasu. Jednym z najważniejszych momentów świąt jest śniadanie wielkanocne. O której powinno się je zjeść? Co musi znaleźć się na stole?

  O której godzinie zjeść wielkanocne śniadanie?

  Wielkanocne śniadanie to jeden z najważniejszych momentów podczas świąt wielkanocnych. To czas, gdy rodzina i przyjaciele zbierają się przy stole, aby wspólnie celebrować tę ważną okazję. Jednakże, wiele osób zastanawia się o której godzinie powinno się je spożyć. Odpowiadamy!

  Najlepszym momentem rozpoczęcia śniadania wielkanocnego jest chwila powrotu z porannej mszy świętej, czyli rezurekcji. Rezurekcja to najbardziej uroczysta msza odprawiana w Wielkanoc.

  Warto jednak pamiętać, że godzina spożywania wielkanocnego śniadania może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb i zwyczajów. Niektórzy ludzie wolą rozpocząć śniadanie wcześniej, aby mieć więcej czasu na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Inni z kolei wolą rozpocząć śniadanie później, aby móc dłużej spać lub najpierw uczestniczyć we mszy.

  ZOBACZ TAKŻE: Jakie są sposoby na naturalne farbowanie jajek! 6 sprawdzonych trików

  Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

  Na świątecznym stole obowiązkowo muszą się znaleźć pokarmy, które poświęciliśmy w Wielką Sobotę. Wiele osób podaje także żur, barszcz biały, czy zupę chrzanową z jajkiem i białą kiełbasą, jajka, wędliny, czy pasztety.

  Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, który jest podobny do łamania się opłatkiem podczas Bożego Narodzenia.

  Co ciekawe każdy produkt z wielkanocnego koszyczka ma znaczenie! Tradycyjnie, w wielkanocnym koszyczku powinno się znaleźć siedem obowiązkowych produktów: jajko, chleb, ser, wędlina, ciasto, chrzan i sól.

  Jajko - symbol początku i odrodzenia. Triumf życia nad śmiercią.

  Chleb - symbolizuje Chrystusa, będącego chlebem życia dla ludzi. Ciało Chrystusa.

  Ser - ma oznaczać związek człowieka z przyrodą i zwierzętami. Ser ponadto symbolizuje przyjaźń.

  Wędlina, kiełbasa - symbol dostatku materialnego, ale również zdrowia i płodności.

  Sól - oznacza oczyszczenie i nieśmiertelność. Ma chronić przed zepsuciem.

  Chrzan - gorycz męki Jezusa Chrystusa. Zdrowie i siła fizyczna.

  Baranek - symbol posłusznego Chrystusa oraz przezwyciężenie zła. Odkupienie win.

   

  Udostępnij: