Co się mówi podczas dzielenia się jajkiem?

Wielkanocne śniadanie to jeden z najważniejszych momentów podczas świąt wielkanocnych. To czas, gdy rodzina i przyjaciele zbierają się przy stole, aby wspólnie celebrować tę okazję. Co rozpoczyna uroczyste śniadanie? Oczywiście dzielenie się poświęconym jajkiem! Podpowiadamy, co warto wtedy powiedzieć!

    Wielkanocne śniadanie

    Wielkanocne śniadanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie nadchodzących świąt. Jest doskonałą okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi przy pysznym posiłku. Tradycyjnie w Polsce Wielkanocne śniadanie składa się z różnorodnych potraw, z których każda ma swoje symboliczne znaczenie. Na świątecznym stole obowiązkowo muszą się znaleźć pokarmy, które poświęciliśmy w Wielką Sobotę. Wśród nich powinno się znaleźć siedem obowiązkowych produktów: jajko, chleb, ser, wędlina, ciasto, chrzan i sól.

    Jajko to nieodłączny element Wielkanocy

    Jajko jest jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy i ma wiele różnych znaczeń. Z jednej strony, jajko symbolizuje nowe życie, odrodzenie i zmartwychwstanie, co nawiązuje do zasadniczego znaczenia Wielkanocy w chrześcijaństwie. Ponadto, jajko kojarzy się z wiosennym odrodzeniem natury oraz związanej z nim obfitości i płodności.

    W tradycji chrześcijańskiej jajka bywają ozdabiane i święcone podczas Wielkiej Soboty. Ozdabianie jajek jest symbolem piękna i bogactwa, jakie niesie życie. Jajka są barwione na różne kolory, które również mają swoje symboliczne znaczenia. Na przykład, kolor czerwony symbolizuje krew Chrystusa, kolor biały oznacza czystość i niewinność, a zielony kojarzy się z nadzieją i wiosną.

    W Polsce tradycyjnie podczas śniadania wielkanocnego spożywa się jajka w różnej formie, na przykład na twardo, faszerowane, w formie jajecznicy, czy też jako dodatek do sałatek.

    ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święto jest ważniejsze?

    Co się mówi podczas dzielenia się jajkiem?

    Tradycyjnie śniadanie wielkanocne rozpoczyna wspólna modlitwa „Ojcze nasz”. Po niej domownicy proszą Boga o błogosławieństwo dla wszystkich:

    “Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.” - parafiachrosla.pl

    Następnym krokiem jest dzielenie się poświęconym jajkiem oraz składanie sobie przy tym życzeń zdrowia, szczęścia i radości. Zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem jest podobny do łamania się opłatkiem podczas Bożego Narodzenia. To symbolizuje wspólnotę, jedność oraz podzielenie się dobrem.

    Natomiast po odbytym śniadaniu warto podziękować za zesłane łaski:

    “Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.” - parafiachrosla.pl

    Udostępnij: