Hybrydowe zaćmienie Słońca! Gdzie i kiedy można je oglądać?

Już niebawem będziemy świadkami nietypowego zjawiska na niebie. Hybrydowe zaćmienie Słońca zdarza się zaledwie kilka razy w ciągu stulecia. Czy można je oglądać w Polsce? Kiedy i jak będzie można je zobaczyć?

    Hybrydowe zaćmienie Słońca- co to jest?

    Już w najbliższy czwartek będziemy świadkami niepowtarzalnego zjawiska astronomicznego na niebie. Chodzi o hybrydowe zaćmienie Słońca, które jest czymś pomiędzy całkowitym a obrączkowym zaćmieniem.

    Co to oznacza? Karol Wójciki na profilu „Z głową w gwiazdach” wyjaśnia, że „jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych", polega na tym, iż:

    Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od Ziemi, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych jest już zbyt duża i dochodzi do zaćmienia obrączkowego.

    Kiedy zobaczymy to rzadkie zjawisko?

    Zaćmienie rozpocznie się już przed godziną 3:34 czasu polskiego. Od tej chwili stopniowo na tarczę słoneczną będzie nasuwała się tarcza Księżyca. Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 6.16. Od tego momentu Księżyc powoli będzie zsuwał się ze Słońca, a widowisko na nieboskłonie zakończy się chwilę po godzinie 8.59. Zaćmienie będzie trwało blisko 200 minut!

    Czy zaćmienie będzie widoczne w Polsce?

    Niestety w Polsce zaćmienie Słońca nie będzie widoczne - zobaczą je tylko mieszkańcy wybranych regionów świata. Będzie ono widoczne w części Australii, Timorze Wschodnim i Indonezji (Nowej Gwinei, a dokładniej w prowincji Papua Zachodnia).

    Na zaćmienie widoczne u nas trzeba poczekać do 29 marca 2025 roku! Na szczęście pozostają transmisje online, będące namiastką prawdziwej obserwacji nieba!

    Zobacz hybrydowe zaćmienie słońca:

    Zaćmienie Słońca- na czym polega to zjawisko?

    Zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w tej samej linii. Księżyc znajduje się wtedy pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które dociera do Ziemi.  

    ZOBACZ TAKŻE: Michał Wójcik tak pożegnał swoją partnerkę. Te słowa rozdzierają serce

    Istnieją następujące rodzaje zaćmień Słońca

    Zaćmienie całkowite

    Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej. To zjawisko widoczne jest jedynie z niewielkiego obszaru Ziemi, a obserwatorzy muszą znajdować się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię.

    Zaćmienie częściowe

    Zjawisko to występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii proste. Dochodzi do niego, gdy Księżyc przesłania tylko fragment tarczy słonecznej.

    Zaćmienie obrączkowe

    Zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie zasłania całej tarczy słonecznej, ale jedynie jej niewielki fragment. Wygląda naprawdę spektakularnie, wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.

    Zaćmienie hybrydowe

    Jak już wspomnieliśmy, zaćmienie hybrydowe, które będzie widoczne 20 kwietnia to zjawisko, które łączy w sobie zarówno zaćmienie obrączkowe, jak i całkowite.

    Udostępnij: