Na sprzedaży tych rzadkich grzybów można zarobić prawdziwą fortunę. Stanowią rarytas w kuchni i są cenione zwłaszcza w Japonii, gdzie ich kilogram kosztuje nawet do 2 tysięcy euro! Po niemal stu latach nieobecności, powróciły do polskich lasów. Mowa o gąskach sosnowych.
Gąskę sosnową po raz pierwszy w Polsce znaleziono w 1921 roku. Od tamtej pory słuch po niej zaginął, a grzybiarze przez lata się na nią nie natknęli. Przez cały ten czas gąski uważane były za gatunek wymarły.
Teraz po 100 latach grzyby ponownie pojawiły się w polskich lasach. W 2021 roku trafiła na nią grzybiarka Beata Starowicz w Beskidach. Informacja o tym niezwykłym znalezisku obiegła media, a unikatowe grzyby pojawiły się nawet na wystawie w Żarach. Obecnie pojawiają się doniesienia, że gąska sosnowa znów była widziana w polskich lasach!
ZOBACZ TAKŻE: Najmłodszy astrolog świata ujawnia co nas czeka w 2023 roku! Jego wizja przeraża!
Gąska sosnowa- jak wygląda grzyb?Jak podaje serwis ekologia.pl gąski sosnowe to niezwykłe grzyby o charakterystycznym cynamonowym zapachu. Co z ich wyglądem?
To prawdziwy rarytas w kuchni azjatyckiej!Mają miodowo-brązowy kapelusz i zawinięte ku trzonowi ranty. Zwykle nagi, gładki w dotyku, podczas dni mglistych i deszczowych śliski. Nóżka sprężysta, brązowo-biała, grubiejąca ku dołowi (bulwiasta). Miąższ jest jędrny i ma mocny oraz charakterystyczny aromat cynamonu. Na pierwszy rzut oka przypominają młode borowiki.
Te rzadkie grzyby stanowią prawdziwy rarytas w kuchni azjatyckiej, gdzie nazywane są Tricholoma matsutake. W Japonii są tak popularne, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni obdarowują się gąskami nawet podczas ceremonii ślubnych. Cenione są także za różnorodne właściwości zdrowotne.
Skąd te zawrotne ceny?W Japonii ich ceny są bardzo wysokie, oscylują nawet w granicach 2 tysięcy euro za kilogram (około 8 tysięcy złotych). Nieco tańsze są grzyby importowane z USA - one kosztują od 90 do 500 dolarów za kilogram.
Zawrotne ceny grzybów związane są z ich ograniczoną dostępnością. Gąsek sosnowych nie da się wyhodować w sztucznych warunkach i można zbierać je wyłącznie w naturalnym środowisku.