Trzej Ogrodnicy i Zimna Zośka nadchodzą! Czeka nas załamanie pogody?

Nadchodzą trzej Ogrodnicy i Zimna Zośka! Czy w związku z tym czeka nas załamanie pogody? Kiedy możemy spodziewać się majowego ochłodzenia?

  Nadchodzą trzej Ogrodnicy i Zimna Zośka!

  Niemal co roku w połowie maja notuje się znaczny spadek temperatury, a niekiedy nawet przymrozki. Te kilka dni majowego ochłodzenia to właśnie "Zimni ogrodnicy", czyli św. Pankracy, św. Serwacy i św. Bonifacy oraz "zimna Zośka" – czyli św. Zofia. Imieniny tych patronów przypadają 12, 13 i 14 maja, a Zofii - 15 maja. To zjawisko dobrze znane rolnikom, ogrodnikom i działkowiczom!


  Majowe załamanie pogody

  To zjawisko niemal co roku obserwowane jest w środkowej Europie, w tym również w Polsce, w połowie maja. Po okresie utrzymywania się wyżu barycznego napływa wówczas zimne powietrze z obszarów polarnych. Dochodzi wtedy do załamania pogody, często w tych dniach występują obniżone temperatury, a nawet przymrozki!

  ZOBACZ TAKŻE: 9 rzeczy, przez które inteligentnym osobom żyje się trudniej!

  Czy w najbliższych dniach czeka nas ochłodzenie?

  Jak będzie w tym roku? Czy Zimni Ogrodnicy przyniosą ochłodzenie?

  Jak co roku o tej porze, możemy spodziewać się zachmurzeń, opadów deszczu i chłodniejszych dni. Synoptycy ostrzegają jednak, że w najbliższych dniach lokalnie mogą pojawiać się ulewy, burze, a nawet gradobicia! To nie wszystko, ponieważ ryzyko przymrozków również jest wysokie!

  Lokalne deszcze, burze i gradobicia

  Do załamania pogody dojdzie już w najbliższy weekend. Tempreratury mogą spaść nawet do 8-9 stopni. Na zachodzie, południu i w centrum niebo się zachmurzy i możemy spodziewać się wielogodzinnych, obfitych opadów deszczu. Jedynie na na północy i północnym wschodzie temperatury nie spadną znacząco, miejscami możemy mieć nawet nieco powyżej 20 st. C.

  Co więcej, synoptycy zapowiadają, że w połowie maja całą Polskę obejmie pole niżowe z ulewnym deszczem, silnym wiatrem, burzami i gradem. Zjawiska te będą występowały lokalnie, jednak mogą doprowadzić do podtopień i powodzi.

  W weekend panować będą silne przymrozki: na wysokości dwóch metrów nad powierzchnią ziemi do -5 stopni, a przy gruncie do -8 stopni. Uwag, uprawy rolne mogą być zagrożone przemrożeniem!

  Udostępnij: