Nad Polskę zawita antycyklon. Meteorolodzy ostrzegają przed poważnymi skutkami

Od kilku dni Polacy nie powinny narzekać na zbyt niskie temperatury. Słupki rtęci jeszcze przez kolejne dni powinny pokazywać powyżej 20 stopni, a w niektórych miejscach nawet i o kilka stopni więcej. Brak opadów może doprowadzić nawet do suszy, których skutki mogą być wyjątkowo poważne.

Antycyklon nad Polską

W miniony weekend nad Polską pojawił się ogromny wyż Vera, który przyniósł wysokie temperatury. Teraz w miejsce antycyklonu wchodzi kolejny wyż tym razem o nazwie Wiola. Chociaż temperatury w najbliższym tygodniu powinny być stabilne i utrzymywać się w granicach 20 stopni Celsjusza, miejscami słupki rtęci dochodzić mogą nawet do 23 stopni Celsjusza. Opady deszczu prognozowane są dopiero pod koniec tygodnia.

Wyż Wiola napływa z północy, przynosząc polarno-morskie powietrze. Najchłodniej ma być na północy i południu, czyli nad morzem oraz w regionach podgórskich (pomiędzy 15-18 stopni Celsjusza).

IMGW przestrzega przed zagrożeniem pożarowym

Wysokie temperatury i brak opadów skutkują tym, że stopień zagrożenia pożarowego stał się wysoki, a na północy nawet ekstremalny.

Brak albo jedynie lokalne opady w ostatnich dniach spowodowały wzrost do wysokiego zagrożenia pożarowego niemal w całym kraju.”– przestrzega IMGW

Zagrożenie pożarowe obejmuje całą Polskę, jednak najwyższe jest w regionie północnym od Gdańska po Suwałki. Najwyższe zagrożenie wystąpić ma już w najbliższy wtorek 30 maja.

Chociaż synoptycy nie prognozują jeszcze suszy w kraju, jeśli w najbliższych dniach nie wystąpią opady deszczu, stan ten może być jak najbardziej realny. Warto dodać, że jak ogłosiło IMGW, wskaźnik wilgotności gleby spadł już poniżej 50%, a póki co wyłącznie w południowych regionach Polski utrzymuje się na poziomie powyżej 70%. W płytszych warstwach gleby w niektórych obszarach północnych, wschodnich i w centrum wynosi mniej niż 30%.

Udostępnij: