Nigdy nie odbieraj tych numerów telefonów! Możesz stracić pieniądze!

Zdarza się, że dzwoni do Ciebie nieznany i podejrzany numer telefonu? Zanim odbierzesz, sprawdź, jakich połączeń unikać i jakich numerów nie odbierać. Uważaj na niektóre z nich, inaczej możesz stracić pieniądze!

  Oszuści działają na różne sposoby

  W Polsce rośnie plaga cyberprzestępczości. Oszuści szukają coraz to nowych sposobów, aby uzyskać dostęp do naszych danych osobowych, treści maili, haseł i dostępu do kont bankowych. Przestępcy robią wszystko, aby wyłudzić pieniądze niczego nieświadomych ofiar. Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia od osób oszukanych w sieci i przez telefon.

  ZOBACZ TAKŻE: "Ojczym Kamilka skatowany w więzieniu!" Uważaj na link do filmu!

  Przestępcy próbują też innych metod i często próbują oszukać ludzi przez telefon. Ta metoda spoofingu telefonicznego polega na podszywaniu się pod numer lub nazwę kontaktu. Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny.

  Oszuści często wysyłają do ofiar fałszywe wiadomości sms, w których podszywają się pod różne firmy: InPost, kurierów, serwisy sprzedażowe, a nawet banki i urzędy. Proszą o zainstalowanie na telefonie aplikacji, która może doprowadzić do przejęcia kontroli nad urządzeniem. 

  Nigdy nie odbieraj tych numerów telefonów! Możesz stracić pieniądze!

  Cybeprzestępcy mogą także do Ciebie dzwonić. Jeśli kontaktuje się z Tobą nieznany i podejrzany numer, nie odbieraj, ani nie oddzwaniaj. Oto lista przykładowych numerów, których lepiej unikać.

  W większości przypadku niebezpieczne numery są zarejestrowane poza granicami Europy. Odebranie niektórych może nas słono kosztować. Zdarzają się przypadki, gdzie jedna minuta połączenia będzie nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych!

  Przykładowe numery niebezpiecznych telefonów:

  535 884 2850,
  535 265 2902,
  534 728 1770,

  675 749 953 31,
  675 722 117 80,
  675 749 940 21

  247 501 042,
  247 553 130,
  247 555 013.

  Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom?

  Przede wszystkim nie odbieraj połączeń od podejrzanych numerów, ani nie oddzwaniaj na nie w przyszłości.

  Nieznany numer zawsze możesz sprawdzić w sieci, wystarczy wpisać go w wyszukiwarkę i zobaczyć, jakie ma opinie.

  Na swoim smartfonie zainstaluj program antywirusowy lub specjalną aplikację, która pomoże wyłapać wiadomości będące spamem i próbą oszustwa.

  Udostępnij: