Wzrost zasiłku chorobowego! Na tym nie koniec podwyżek

Od 1 lipca w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce, osoby przebywające na zasiłku chorobowym otrzymają wyższe świadczenie! Od 1 lipca w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce, osoby przebywające na zasiłku chorobowym otrzymają wyższe świadczenie!

13 czerwca Rada Ministrów zatwierdziła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od lipca tego roku minimalna płaca wzrośnie do 3600 złotych brutto, co stanowi kolejny krok w kierunku poprawy warunków wynagrodzenia pracowników. Ta podwyżka nie jest jedyną - już w styczniu tego roku minimalne wynagrodzenie zostało podniesione do poziomu 3490 złotych, co oznacza wzrost o 480 złotych w porównaniu do ubiegłego roku. To dobra wiadomość dla osób pracujących na minimalnej płacy, które odczują pozytywne zmiany w swoich budżetach.

Wzrost wysokości zasiłku chorobowego

W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzeni w kraju, która obowiązywać będzie już od 1 lipca 2023 roku, zmieni się także minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71 proc. - donosi serwis rynekzdrowia.pl.

Wysokość zasiłku chorobowego w Polsce jest ustalana na podstawie określonych zasad określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Obecnie w Polsce wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru, która jest obliczana na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia ze wszystkich tytułów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba. Warto jednak dodać, że do 100% podstawy zasiłku chorobowego są także uprawnione także kobiety w ciąży czy osoby całkowicie niezdolne do pracy.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może jednak być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku. Oznacza to, że zasiłek chorobowy nie może być niższy niż minimalna płaca ustalana przez Radę Ministrów.

1 lipca w Polsce nastąpi drugie tym roku zwiększenie minimalnej krajowej do 3600 złotych brutto, co oznacza, że wzrośnie także wysokość zasiłku chorobowego (L4), który również od 1 lipca wynosić będzie 3106,44 złotych brutto.

Warto dodać, że to nie koniec zmian w podwyżkach minimalnej krajowej, a co za tym idzie zasiłku chorobowego.

Już w styczniu 2024 roku pracownicy moja spodziewać się kolejnych zmian na ich korzyść, gdyż minimalna pensja wynosić ma 4242 złotych brutto..

Udostępnij: