Przed nami noc spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy i gdzie oglądać rój meteorów! Jest jednak jeden warunek, który umożliwi obserwację lipcowego deszczu spadających gwiazd!
W lipcu oraz w sierpniu będziemy świadkami niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. Podczas wakacji będą mieć bowiem miejsce aż dwie noce spadających gwiazd. Najpierw niebo przetną Akwarydy, a potem rój Perseidów.
Kiedy obserwować Akwarydy?W lipcu na niebie zaobserwujemy Południowe delta Akwarydy. Ich aktywność odnotowuje się od 12 lipca do 19 sierpnia, jednak najlepsze warunki do obserwacji występują w piątek- 28 lipca.
ZOBACZ TAKŻE: Ojciec Pio zdradził jak wygląda czyściec. Ta wizja przeraża
Czym są Akwarydy?Akwarydy, czyli meteory to jasne ślady, jakie pozostawiają na niebie przelatujące meteoroidy. Powstają one w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery. Akwarydy należą do gwiazdozbioru Wodnika
Kiedy i gdzie możemy obserwować deszcz meteorów?Ze względu na wysoką aktywność, południowe delta Akwarydy są jednym z najlepiej widocznych rojów meteorów w Polsce. To nie lada gratka dla miłośników obserwacji nieba. Jak czytamy na wp.pl:
Zenitalna liczba godzinna roju Akwarydów, które można zaobserwować na niebie w ciągu godziny, wynosi 20, co w połączeniu ze stosunkowo niewielką prędkością (około 41 km/s) pozwala na owocne obserwacje! Oznacza to jedną spadającą gwiazdę widoczną co 3 minuty.
Aby zaobserwować ten spektakularny widok, wcale nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ani wielu umiejętności. Choć może przydać nam się lornetka! Najlepiej udać się w oddalone od świateł miejskich miejsce.
Warto pamiętać, że deszcz Akwarydów będzie można zobaczyć jedynie przy bezchmurnym niebie, dlatego widoczność spadających gwiazd zależeć będzie od pogody.
W sierpniu kolejna noc spadających gwiazd!Warto wspomnieć, że to nie jedyny deszcz spadających gwiazd, jaki czeka nas w wakacje 2023. Od drugiej połowy lipca na niebie będzie można też oglądać Perseidy. Będzie można zobaczyć je od 14 lipca do 24 sierpnia, ale największe szanse obserwacje są w nocy i nad ranem wokół czasu ich maksimum- 12 i 13 sierpnia.