Nowy e-PIT 2024! Nowa usługa rozliczenia podatku!

W połowie lutego rusza nowa usługa e-PIT 2024. Dla właścicieli firm Ministerstwo Finansów przygotowało kilka zmian i nowości. Teraz w narzędziu do rozliczeń podatkowych pojawi się łatwiejszy kreator do przygotowania deklaracji PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Jakie zmiany czekają nas w rozliczeniach podatkowych?

Już od kilku lat Ministerstwo Finansów umożliwia składanie gotowych deklaracji podatkowych przez e-Urząd Skarbowy. Od lutego planowane są zmiany w tym zakresie.

Nowy kreator dla firm

W usłudze Twój e-PIT pojawi się nowe narzędzie, które ułatwi przedsiębiorcom składanie deklaracji podatkowych za 2023 r.

To specjalny kreator, który będzie dostępny dla osób prowadzących firmę oraz dla działów specjalnych produkcji rolnej. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym na platformie X.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mieć możliwość tworzenia gotowych deklaracji podatkowych na formularzach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Pierwszy dotyczy osób rozliczających się na ryczałcie, drugi jest dla tych, którzy stosują ogólne zasady rozliczeń, a trzeci dla korzystających z podatku liniowego.

Przedsiębiorcy będą mieli okazję skorzystać z gotowych rozliczeń, bazujących na wcześniej dostarczonych dokumentach do urzędu skarbowego. Dzięki nowemu kreatorowi będą mogli wprowadzać zmiany oraz dodatkowe informacje, których fiskus nie posiada. W ten sposób stworzą gotową deklarację, którą łatwo będzie można przesłać elektronicznie do właściwego urzędu.

ZOBACZ TAKŻE: PiESEL czyli PESEL dla psa i kota!

Od kiedy nastąpią zmiany?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że e-PIT 2024 będzie dostępny już od 15 lutego. Zmiany te mogą spowodować problemy na stronach rządowych, spowodowane dużą liczba zainteresowanych. Osoby fizyczne będą mogły skorzystać z tej platformy do składania:

  • PIT 28

  • PIT 36

  • PIT 37

  • PIT 38

Składanie rozliczenia podatkowego online pozwala przyspieszyć zwrot podatku z 90 dni do 45 dni. Często nadpłaty z zaliczek są wypłacane jeszcze szybciej, ale to zależy od konkretnego urzędu skarbowego.

Udostępnij: