Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących obowiązkowego chipowania psów i kotów. Oznacza to, że już niedługo nastąpi prawdziwa rewolucja w zakresie oznakowania zwierząt. To dzięki nowemu projektowi systemu rejestracji wzorowanego na PESEL.
- Obowiązkowe czipy dla psów i kotów
- To standard w wielu krajach
- Twój pupil otrzyma PiESEL!
- Jakie korzyści wynikają z nowego systemu?
Obowiązkowe czipy dla psów i kotów
W 38 krajach Europy czipowanie czworonogów jest obowiązkowe. Jak na razie Polska jest jedynym spośród państw Unii Europejskiej, w którym nie ma tego obowiązku. Już niedługo może się to zmienić, gdyż trwają prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących obowiązkowego czipowania czworonogów. Nowe regulacje są omawiane zarówno przez członków Unii Europejskiej, jak i polski rząd.
Dr Agnieszka Gruszczyńska, prawniczka ze stowarzyszenia Prawnicy na rzecz Zwierząt, wyraziła swoje zdanie na ten temat w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes.
Informuje, że w grudniu 2023 roku przedstawiono projekt rozporządzenia dotyczący hodowli czworonogów, obrotu psami i kotami, oraz stworzenia państwowej bazy danych zwierząt znakowanych. Mimo że ostateczna wersja rozporządzenia nie jest jeszcze gotowa, Komisja Europejska sugeruje trzyletni okres przejściowy (vacatio legis). Akt ma być bezpośrednio obowiązujący w Polsce.
ZOBACZ TAKŻE: Wstrząsające słowa Dawida Kubackiego: "Serce Marty stanęło o godz. 9.05"
To standard w wielu krajach
Obecnie czip nie jest obowiązkowy i nie istnieje jedna ogólnopolska baza, w której rejestruje się jego numer i dane właściciela zwierzęcia. Aktualnie decyzja o zaczipowaniu zwierzaka zależy od jego opiekuna, jednak proponowane zmiany mogą rewolucyjnie zmienić tę dynamikę.
Mimo że obowiązek czipowania zwierząt może budzić różne opinie w Polsce, to warto zauważyć, że jest to standard praktykowany od wielu lat w krajach Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, i we Włoszech. Wprowadzenie rejestru zwierząt opartego na systemie PiESEL w Polsce nie jest jedynie krajową inicjatywą. Stanowi ono odpowiedź na wytyczne Unii Europejskiej, a dokładniej rezolucji z dnia 12 lutego 2020 r. Ten europejski dokument skupia się na ochronie rynku wewnętrznego Unii Europejskiej oraz prawach konsumentów, zwłaszcza w kontekście nielegalnego handlu zwierzętami domowymi.
Twój pupil otrzyma PiESEL!
W kontekście tych zmian członkinie stowarzyszenia Prawnicy na rzecz Zwierząt prowadzą kampanię społeczną o nazwie PiESEL, polegajaca na obowiązku trwałego znakowania (czipowania) i rejestracji zwierząt w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych.
PiESEL dla psa i kota to odpowiednik naszego numeru PESEL, który ma pomóc w identyfikacji czworonogów i uproszczeniu ich kontroli.
Założenia tego projektu przedstawiono właśnie w Sejmie. Przedstawicielki PiESEL opowiedziały o korzyściach płynących z czipowania zwierząt, jakim jest ułatwienie w odnajdywaniu zaginionych zwierząt oraz skuteczne przeciwdziałanie nielegalnemu rozmnażaniu i sprzedaży.
Jakie korzyści wynikają z nowego systemu?
Nowa ustawa przewiduje, że właściciele zwierząt podróżujących między państwami Unii Europejskiej zostaną objęci obowiązkiem ich oznakowania. Wprowadzenie rejestru oznakowanych zwierząt ma znacząco przyspieszyć proces odnajdywania ich w sytuacjach awaryjnych. Oznakowane zwierzęta stworzą tym samym swoisty ślad, ułatwiający szybką reakcję w razie potrzeby.
Nowy system oznakowania zwierząt stanowi również skuteczne narzędzie w walce z pseudohodowlą. Możliwość szybkiego i precyzyjnego śledzenia historii zwierząt, zwłaszcza w kontekście ich pochodzenia, pozwala na skuteczniejsze identyfikowanie nielegalnych hodowców. To istotny krok w kierunku zahamowania nieetycznych praktyk hodowlanych, co przekłada się na poprawę dobrostanu zwierząt.
Dodatkowo, wprowadzenie systemu oznakowania zwierząt to krok w kierunku wsparcia finansowego dla gmin, które aktywnie angażują się w rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt. Nowy system pozwoli na szybsze i bardziej efektywne zarządzanie danymi dotyczącymi zwierząt, co w rezultacie może prowadzić do optymalnego wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na pomoc zwierzętom potrzebującym.