PILNE! GIS wycofuje słodycze ze sprzedaży!

Główny Inspektor Sanitarny wydał ważny komunikat dotyczący wycofania słodyczy ze sprzedaży. Które produkty są niebezpieczne?

Ostrzeżenie wydane przez GIS dotyczy wycofania batonów znanej marki ze sklepów. Ich spożycie grozi niebezpiecznymi skutkami dla zdrowia.

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące słodyczy

Informacje dotyczące wycofania słodyczy ze sprzedaży dotyczą batona czekoladowego produkowanego przez firmę Mondelez Polska Sp. z o.o. w komunikacie zawarte są informacje o występowaniu fragmentów plastiku w batonie.

Jakie partie zostały wycofane?

Batony produkowane przez firmę Mondelez Polska Sp. z o.o. zostały zanieczyszczone. Zdecydowano o wycofaniu ich ze sprzedaży. Chodzi głównie o partię słodyczy:

  • produkt: Baton Milka Oreo (37 g),

  • podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie produktu do obrotu w Polsce: Mondelez Polska Sp. z o.o. ul. Domaniewska 49 02-672 Warszawa.

  • numery wycofanych partii to OSK0934421 i OSK0934422 (najlepiej spożyć przed: 01.08.2024), OSK0934651(najlepiej spożyć przed: 18.08.2024)

Mondelez Polska zwróciła się do konsumentów z nakazem nie spożywania tych batonów, oraz pozbycia się ich jeśli zostały zakupione.

Zdjęcie PILNE! GIS wycofuje słodycze ze sprzedaży! #1

Klienci mają możliwość kontaktu z zespołem obsługi konsumenta firmy pod adresem [email protected] lub za pomocą infolinii 801 066 006.

Wykryty plastik w słodyczach

Batony wyprodukowane przez wyżej wspomnianą firmę zostały zanieczyszczone plastikiem. Jest to niebezpieczne dla konsumentów, gdyż może prowadzić do zadławienia.

Najbardziej narażone są dzieci, które najczęściej spożywają tego typu produkty. Odnalezione kawałki zanieczyszczeń grożą utknięciem w przełyku, a tym samym pojawieniem się komplikacjami z oddychaniem.

ZOBACZ TAKŻE: Pilne! ZUS ostrzega przed fałszywym profilem na Facebooku!

Istnieje również zagrożenie, że niebezpieczne substancje mogą dostać się do układu pokarmowego. To może spowodować zaburzenia pracy jelit i dalsze konsekwencje zdrowotne.

Podjęta została procedura natychmiastowego wycofania tych produktów ze sprzedaży, cały proces jest monitorowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Pierwsza pomoc przy zadławieniach

Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia zależy przede wszystkim od stanu poszkodowanej osoby.

Jeśli osoba samodzielnie oddycha i jest w stanie mówić, należy przede wszystkim zachęcać do kaszlu. W większości przypadków ten naturalny odruch obronny pozwala na usunięcie ciała obcego lub przesunięcie go w stronę jamy ustnej na tyle, by było możliwe jego wyjęcie.

Można też zajrzeć poszkodowanemu do ust – jeśli obiekt będący przyczyną zakrztuszenia jest widoczny, można pomóc w jego usunięciu.

Jeżeli objawy wskazują na całkowitą niedrożność dróg oddechowych, w pierwszej kolejności należy:

  • stanąć za plecami osoby poszkodowanej

  • przytrzymać ją jedną ręką w pasie, a drugą pochylić ją do przodu – głowa powinna znajdować się niżej niż tułów

  • nadal przytrzymując poszkodowanego w pasie uderzyć 5 razy otwartą dłonią w przestrzeń między łopatkami; uderzenie należy przy tym kierować „do góry”

Może się zdarzyć, że opisane postępowanie nie przyniesie efektu, a poszkodowana osoba straci przytomność. Wówczas należy położyć ją na stabilnym podłożu i skontrolować, czy ciało obce nie jest widoczne w jamie ustnej. To, czego nie robić przy zadławieniu, to próby usunięcia go „na ślepo”.

W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie zespołu Ratownictwa Medycznego i niezwłoczne przystąpienie do reanimacji.

Udostępnij: