Żółty pył znad Sahary nad Polską!

"Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski" – poinformowano na profilu IMGW na Facebooku. Pył znad Sahary dotrze do Polski już we wtorek, pojawi się na południu i wschodzie kraju!

Żółty pył znad Sahary nad Polską!

Z prognoz IMGW wynika, że żółty pył znad Sahary zmierza właśnie do Polski. Dotrze do naszego kraju najprawdopodobniej już we wtorek! Chmura drobnego saharyjskiego piasku według prognoz może swoim zasięgiem objąć południową i wschodnią część kraju.

"Przygotujcie się na odwiedziny Afryki. Saharyjski pył wykupił już lot do Polski" – poinformowano na profilu IMGW na Facebooku.

To cyklicznie występujące zjawisko

Samo zjawisko nie jest niczym niespotykanym, bo występuje cyklicznie, co roku najczęściej wiosną lub latem. Jego skutki widać gołym okiem m.in. na samochodach, czy płaskich powierzchniach. Piasek odkłada się również na karoseriach aut, elewacjach i szybach domów, które mogą wymagać czyszczenia.

Zjawisko to przynosi gorące i suche powietrze, może powodować także żółtawe zabarwienie nieba, a zachody słońca są wówczas intensywniejsze i mienią się pomarańczowo-czerwonymi barwami.

Zdjęcie Żółty pył znad Sahary nad Polską! #1

Czy to zjawisko jest groźne dla ludzi?

Wiele osób zastanawia się, czy należy się obawiać pyłu saharyjskiego.

Naukowcy potwierdzają, że drobiny piasku zawierają śladowe ilości radioaktywnych izotopów. Nie są jednak groźne dla ludzi ani środowiska.

Niestety pył znad Sahary jest szczególnie uciążliwy jest dla osób zmagających się z astmą lub alergików, bo jego wdychanie może powodować zaostrzenie objawów choroby.

ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat banku! Środki klientów mogą być zagrożone!

U osób, które mają już śródmiąższowe choroby płuc, astmę, POChP, takie pyły zawsze są czynnikiem drażniącym, który może prowadzić do nieinfekcyjnego zaostrzenia, a każde takie zaostrzenie, szczególnie w POChP, pogarsza rokowania pacjenta - podkreśla dr Tomasz Karauda.To może powodować podrażnienie oka, nosa i gardła, łzawienie spojówek oka, zaczerwienienie, świąd, katar, chrypę, pokasływanie, odkrztuszanie - ostrzega w rozmowie z ABC Zdrowie alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.

 

Udostępnij: