Pilne! Wydano Alert RCB! „Nie dotykaj”

W mediach pojawiła się informacja o tym, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert związany z akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Właściciele zwierząt powinni zachować szczególną ostrożność i monitorować swoje czworonogi. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazuje komunikat, który apeluje do właścicieli psów i kotów o zachowanie szczególnej ostrożności w najbliższych dniach.

Alert RCB

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiły się informacje o akcji, jaka ma mieć miejsce w najbliższych dniach. Ma to dotyczyć zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów.

Uwaga! W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych – treść alertu RCB

Taki komunikat został rozesłany przede wszystkim dla kilku województw, w tym:

  • lubelskiego

  • mazowieckiego

  • podlaskiego

  • kujawsko-pomorskiego, z szczególnym uwzględnieniem powiatów: brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski, wąbrzeski, toruński.

W informacjach jest ostrzeżenie, ze wścieklizna jest jedną z najpoważniejszych zagrożeń, które pochodzą od zwierząt. Stąd też taka decyzja o zapobieganiu rozprzestrzeniania się skutków tego zagrożenia.

Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt – podaje RCB

Z danych WHO wynika, że wścieklizna stanowi duże zagrożenie dla życia ludzi. Rocznie dochodzi do około 60 tysięcy zgonów. Dotyczy to przede wszystkim krajów Azji i Afryki

W Polsce zagrożeniem jest lis rudy.

ZOBACZ TAKŻE: Shannen Doherty gotowa na śmierć. Aktorka wyprzedaje majątek

Zrzut szczepionek z samolotu

Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii taka szczepionka będzie zrzucana z samolotu. Miejscem docelowym są pola, lasy i łąki.

Przestrzega się przed dotykaniem jej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które posiadają psy i koty i wybierają się z nimi na spacery w takie tereny. Jest ona szczególnie niebezpieczne przez okres dwóch tygodni.

Szczepienie odbywa się poprzez podanie doustnej szczepionki RABADROP, umieszczonej wewnątrz przynęty o kształcie krążka lub kwadratu. Przynęta ma brunatno-zielony kolor i charakterystyczny rybny zapach.

W przypadku jakiejkolwiek styczności ze szczepionką, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny lub, jeśli chodzi o czworonogi, z lekarzem weterynarii.

Objawy wścieklizny u ludzi

Należy pamiętać, że wścieklizna jest śmiertelna chorobą odzwierzęcą. Może zostać przeniesiona na człowieka właśnie przez kontakt naszych pupili z chorym zwierzęciem.

Wirus wścieklizny przenoszony jest przez bezpośredni kontakt, na przykład poprzez uszkodzoną skórę lub rzadziej błony śluzowe oczu, nosa lub jamy ustnej, ze śliną lub tkanką mózgu/układu nerwowego chorego zwierzęcia.

Pierwsze oznaki wścieklizny u ludzi obejmują:

  • mrowienie

  • kłucie

  • palenie oraz pieczenie w miejscu ugryzienia

  • gorączka

  • ból głowy

  • złe samopoczucie

  • mdłości

  • uporczywy kaszel.

Wkrótce pojawia się szybko narastające silne podniecenie, niepokój ruchowy, zaburzenia mowy, omamy wzrokowe i słuchowe.

Różne bodźce, nawet słabe, mogą wywoływać drgawki oraz bolesne skurcze mięśni jamy ustnej, gardła i krtani.

Charakterystycznymi objawami wścieklizny u człowieka są wodowstręt i światłowstręt. W ostatnim stadium dochodzi do porażeń, a po kilku dniach choroba kończy się zgonem.

Udostępnij: