Elon Musk ujawnił, że opłaty za założenie konta na platformie "x" (dawniej Twitter) będą konieczne. Głównym powodem tego kroku są ataki botów, które w kwietniu br. wielokrotnie wywoływały kontrowersje na skalę międzynarodową. W Polsce szczególnie utrudniały one życie komentatorom i dziennikarzom poprzez swoje działania. Jak wysokie będą opłaty?
- Platforma „X” płatna
- „Niewielka opłata”
- Rozwiązanie więcej niż jednego problemu
- Wątki i konteksty polityczne
Platforma „X” płatna
Elon Musk potwierdził, że wprowadzenie opłaty za założenie nowego konta na platformie X (dawny Twitter) może stanowić rozwiązanie problemu z nadmierną obecnością tzw. botów, czyli fałszywych kont.
W kwietniu bieżącego roku wiele polskich kont o dużym zasięgu (posiadających po kilka tysięcy obserwujących) doświadczyło kilku "fal" ataków.
W większości przypadków zauważono nagły przyrost obserwujących ("follow"), którzy później wycofywali swoje obserwacje. Takie działania, sugeruje się, mogły być wykorzystywane do uciszania kont dziennikarzy, krytyków lub publicystów za pomocą manipulacji algorytmami platformy.
ZOBACZ TAKŻE: Filip Chajzer wspomina smierć swojego dziecka... Poruszające słowa!
„Niewielka opłata”
Elon Musk przyznał, że wprowadzenie "niewielkiej opłaty" jest jedynym sposobem, aby potencjalnie rozwiązać problem sztucznych kont, które, wykorzystując nawet sztuczną inteligencję (AI), łatwo omijają dotychczasowe mechanizmy weryfikacyjne, takie jak pytanie o potwierdzenie, czy użytkownik jest botem, pojawiające się podczas zakładania konta.
Niestety, niewielka opłata dla nowych użytkowników może być jedynym sposobem na zatrzymanie nieustannego ataku botów. Obecnie AI (sztuczna inteligencja - red.) i farmy trolli z łatwością przechodzą dominujące zabezpieczenia w postaci pytania “czy jesteś botem? - powiedział Musk
Rozwiązanie więcej niż jednego problemu
Wprowadzenie "niewielkich" opłat, które nie są sprecyzowane co do konkretnej kwoty, mogłoby rozwiązać więcej niż jeden problem.
Niedługo później CEO SpaceX podniósł też kwestię kurczącej się swobody wyboru nazw dla nowych użytkowników. Wiele z nich jest już zajętych przez fałszywe konta.
Jak sam Musk przyznał, niedawno zespół X "uwolnił" około miliona zajętych przez boty nazw użytkowników.
Ale gdy tylko to zrobimy, kolejne armie botów natychmiast zajmują wolne nazwy z powrotem – powiedział Musk
Wątki i konteksty polityczne
Boty i armie trolli na platformie X szczególnie często wybierają wątki i konteksty, które rozpalają debatę publiczną w danym czasie i miejscu.
W Polsce, w kwietniu bieżącego roku, konta publicystów zajmujących się wojną na Ukrainie padły ofiarą jednej z "fal" ataków.
W ten sposób wpisy oznaczone np. frazą "polska armia" (ang. polish army) zdobywały popularność na platformie. Podobnie było w trakcie pandemii COVID-19, kiedy masowe ataki trolli i botów prowadziły polemikę dotyczącą skuteczności szczepień czy zasadności stosowania obostrzeń związanych z COVID-19.