Urzędnicy w polskich domach! Padną kluczowe pytania!

W ciągu najbliższych tygodni tysiące osób w Polsce spodziewa się odwiedzin przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego. Czego dotyczy taka wizyta?

Urzędnicy będą zadawać pytania dotyczące m.in. źródeł dochodów. Ogólnokrajowa akcja już wystartowała i będzie trwać do końca czerwca. Zebrane dane posłużą do porównania warunków życia Polaków z innymi krajami Europy.

Jakie pytania będą zadawać urzędnicy?

W kwestionariuszu znajduje się wiele szczegółowych pytań, które ankieterzy będą kierować do respondentów, aby poznać ich sytuację materialną.

Będą pytali o wysokość i źródła dochodów oraz stopień zaspokojenia podstawowych potrzeb za pomocą posiadanych środków.

ZOBACZ TAKŻE: Szykują się zmiany w TVP! Znikna te stacje!

Ankieta obejmuje także informacje dotyczące warunków mieszkaniowych i stanu zdrowia. Dodatkowo, można się spodziewać pytań dotyczących edukacji, opieki nad dziećmi oraz cech demograficznych, takich jak płeć, wiek, stan cywilny i sytuacja rodzinna.

Ankieterzy także poproszą o ocenę zaspokojenia potrzeb dzieci pod względem ekonomicznym, społecznym i zdrowotnym, oraz poziom dostępu do usług. Wszystkie zebrane informacje zostaną objęte tajemnicą statystyczną.

W jakim celu przeprowadzane są te ankiety?

Ankiety przeprowadzane są w ramach Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności, mającego na celu określenie sytuacji życiowej mieszkańców Polski i porównanie jej z warunkami gospodarstw domowych w innych krajach Unii Europejskiej.

Podobne badania prowadzone są we wszystkich państwach członkowskich. Wyniki pozwolą również na zobrazowanie obecnego poziomu ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Zdjęcie Urzędnicy w polskich domach! Padną kluczowe pytania! #1

Badanie to odbywa się corocznie przez kolejne cztery lata. Wielu respondentów, którzy będą odwiedzani przez urzędników w tym roku, uczestniczyło już w poprzednich edycjach ankiety.

Dzięki temu możliwe będzie zidentyfikowanie zmian w sytuacji materialnej gospodarstw domowych, które miały miejsce na przestrzeni kilku lat.

Czy każdy powinien spodziewać się takiej wizyty?

23 tysiące osób zostało wytypowanych do udziału w ogólnopolskim badaniu, a wizyta urzędników GUS nie będzie niespodziewana.

Każdy ankietowany otrzyma wcześniej list z zapowiedzią. Badani zostali wybrani losowo, a urzędnicy już ruszyli w teren. Przyjęcie ich w domu nie jest obowiązkowe, a na pytania można odpowiedzieć telefonicznie lub przez internet.

Akcja trwa od 22 kwietnia do 28 czerwca.

W przypadku wątpliwości można skontaktować się z infolinią statystyczną pod numerem 22 279 99 99.

Informacje o badaniu można znaleźć na stronie badania-ankietowe.stat.gov.pl.

GUS podaje także możliwość sprawdzenia tożsamości ankietera poprzez wpisanie jego imienia, nazwiska i numeru legitymacji na stronie urzędu.

Udostępnij: