Ekstremalnie niebezpieczna sytuacja! Cała Polska zagrożona!

W polskich lasach panują obecnie wyjątkowo niebezpieczne warunki pożarowe. Strażacy muszą stawiać czoła kilku dużym pożarom lasów oraz wielu mniejszym, a prognozy wskazują, że w weekend sytuacja może być jeszcze gorsza! Wydany alerty RCB dla dużej części kraju!

Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Sytuacja w polskich lasach pozostanie niebezpieczna przez weekend. Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Centrum Modelowania Matematycznego IMGW, w sobotę po południu na większości obszarów kraju wystąpi bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarowe. Najbardziej niebezpiecznie będzie na północy i w centrum Polski, gdzie opady deszczu mogą być nieliczne i przelotne.

W niedzielę w niektórych częściach kraju nadal spodziewane jest ekstremalne zagrożenie pożarowe, ale w większości regionów zagrożenie to spadnie do poziomu bardzo wysokiego i wysokiego.

Zdjęcie Ekstremalnie niebezpieczna sytuacja! Cała Polska zagrożona! #1

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje znany aktor!

Wydano alerty RCB dla dużej części Polski!

Ze względu na zagrożenie pożarowe występujące w lasach w piątek i sobotę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie do osób przebywających w części sześciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.

Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwon na 112- poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na platformie X.

Uwaga! Niebezpieczeństwo pożaru!

Także Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa poinformowało o dużym zagrożeniu pożarowym:

Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury i brak opadów sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie. Zapowiadane załamanie pogody i związany z tym wzrost prędkości wiatru mogą spowodować, że ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie, jak miało to miejsce podczas największych współczesnych pożarów lasu w roku 1992, kiedy przy takiej pogodzie powstały cztery pożary, każdy o powierzchni znacznie przekraczającej tysiąc hektarów- czytamy w komunikacie.

Apel o rozwagę do przebywających w lasach!

Instytut zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiedzialne zachowanie podczas pobytu w lasach, ponieważ od nas zależy, czy dojdzie do powstania pożaru. Podkreślono, że ze względu na panujące warunki pogodowe, w niektórych rejonach kraju mogą zostać wprowadzone okresowe zakazy wstępu do lasów. Zauważono również, że 99% wszystkich pożarów jest wynikiem nieumyślnego lub, co gorsza, celowego działania ludzi przebywających w lasach.

 

Udostępnij: