Czy ta niedziela jest handlowa?

Wiele osób zastanawia się, czy dziś zrobi zakupy. Które sklepy będą otwarte w niedzielę, 9 czerwca? Czy to niedziela handlowa?

Zakaz handlu w niedziele w Polsce

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu zaczęła obowiązywać od 1 marca 2018 roku. Początkowo zakaz ten miał być powszechny, ale od 2020 roku zaczęto wprowadzać pewne wyjątki. Teraz handel jest dozwolony w siedem niedziel w ciągu roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

ZOBACZ TAKŻE: Księżna Kate zabrała głos! Jej oświadczenie wszystkich poruszyło

Niedziele handlowe w 2024 roku

Zgodnie z ustawą w 2024 roku możemy zrobić zakupy w następujących niedzielach: 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia oraz 22 grudnia. Dni te zostały wyznaczone w taki sposób, aby umożliwić Polakom łatwiejsze przygotowania do głównych świąt i okazji w ciągu roku.

W handlowe niedziele będziemy mogli wybrać się do galerii handlowych oraz większości popularnych supermarketów, takich jak Biedronka, Kaufland, Lidl, Aldi czy Carrefour. W te dni zakupy zrobimy również w sklepach meblowych, budowlanych i drogeriach.

Należy jednak pamiętać, że godziny otwarcia sklepów w niedziele mogą różnić się od standardowych. Dlatego warto sprawdzić je przed wybraniem się na zakupy.

Zdjęcie Czy ta niedziela jest handlowa? #1

Czy ta niedziela jest handlowa?

Oznacza to, że niedziela 9 czerwca 2024 nie jest handlowa! Nie zrobimy dziś zakupów w wielu miejscach.

Dziś zrobisz zakupy TUTAJ!

Zakaz handlu w niedziele to temat, który wzbudza wiele emocji i wywołuje liczne dyskusje. Opinie na ten temat są podzielone — niektórzy uważają to za korzystne rozwiązanie, inni zaś są zdania, że przepisy powinny zostać zmienione.

Mimo obowiązujących przepisów zakazujących handlu w niedziele, niektóre placówki są z nich zwolnione. W razie pilnej potrzeby możemy zrobić zakupy w kilku miejscach, takich jak:

  • stacje paliw
  • apteki i punkty apteczne
  • kwiaciarnie
  • sklepy z prasą, wyrobami tytoniowymi i biletami komunikacji miejskiej
  • placówki pocztowe
  • miejsca prowadzące działalność związaną z kulturą, sportem, edukacją, turystyką i rekreacją
  • piekarnie, lodziarnie, cukiernie
  • sklepy na lotniskach, dworcach i w portach

 

Udostępnij: