Nadchodzi kolejna rewolucja w szkołach! To zmieni się już niebawem!

Minister edukacji zapowiedziała kolejne zmiany w systemie edukacji. Tym razem chodzi o modernizację programu, który ma wspierać rozwój kompetencji ruchowych uczniów. O jakim programie mowa? Jakie zmiany czekają uczniów?

Barbara Nowacka, Ministerstwem Edukacji Narodowej, zapowiedziała nowe kierunki w programie testów sprawnościowych dla uczniów. Sławomir Nitras, minister sportu, oznajmił, że program otrzyma zupełnie nową nazwę i skoncentruje się na rozwijaniu zdolności ruchowych uczniów. Nitras podkreślił, że kluczowe jest właściwe zdiagnozowanie potrzeb w tej dziedzinie.

Zmiany w testach sprawnościowych uczniów

W trakcie wtorkowej konferencji prasowej ministrowie Barbara Nowacka i Sławomir Nitras omawiali wyniki testów sprawnościowych uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz ze wszystkich klas liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia.

W tej chwili spływają dane. Wiemy, że około 75 proc. szkół wywiązało się z tego obowiązku. Niestety, widzimy też póki co sporą lukę, może jeszcze te dane zostaną uzupełnione – poinformowała Nowacka

Minister zapowiedziała również aktualizację tego programu, tak aby bardziej precyzyjnie odzwierciedlał rozwój kompetencji sportowych u dzieci, a nie służył jedynie do wyłapywania talentów przez kluby sportowe.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe przepisy w podatku od nieruchomości! Zmiany już od 2025 roku!

Szefowa MEN zaznaczyła, że program będzie ogólnokrajowy i ma na celu dostarczenie diagnozy dotyczącej stanu zdrowia, kondycji oraz umiejętności ruchowych polskiej młodzieży.

Dbać o to, by uczniowie i nauczyciele widzieli, co trzeba poprawić i systematycznie to poprawiali – powiedziała Nowacka

"Badanie kompetencji ruchowych" zamiast "sportowych talentów"

Minister sportu Sławomir Nitras ogłosił, że wyniki testów będą dostępne po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które zakończą się 11 sierpnia.

Zdjęcie Nadchodzi kolejna rewolucja w szkołach! To zmieni się już niebawem! #1

Dodatkowo, poinformował, że program ma zmienić nazwę ze "Sportowe Talenty" na "Badanie Kompetencji Ruchowych Młodzieży Szkolnej". Do tej zmiany ma dojść w przyszłym roku.

Wyrzuciliśmy z tego programu [...] przede wszystkim element szukania talentów. Celem tego programu jest analiza kompetencji ruchowych młodzieży w szkole – powiedział minister sportu

Minister podkreślił, że celem szkoły nie jest selekcja dzieci na podstawie sprawności fizycznej, oddzielając te, które są zdolne od tych, które są określane jako "niesprawne". Zauważył, że szkoła powinna nie tylko nauczyć dzieci matematyki, ale także rozwijać ich umiejętności ruchowe.

Zależy nam bardzo na tym, żeby dokonać pewnej diagnozy [...], co dzieci potrafią, a czego nie. To powinna być podstawowa wskazówka dla nauczycieli, w jaki sposób z dziećmi pracować. To jest cel tego programu – zaznaczył Nitras

Czy testy sprawnościowe będą obowiązkowe?

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy Prawo Oświatowe, nauczyciele wychowania fizycznego mają obowiązek przeprowadzać testy sprawnościowe raz do roku dla uczniów klas IV–VIII w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych.

To nowe podejście ma zastosowanie zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych.

Według ustaleń w podstawie programowej, testy te mają być realizowane od marca do kwietnia każdego roku.

Co będa obejmowały testy sprawnościowe?

Obejmą cztery standardowe próby sprawności, w tym bieg wahadłowy na 5 metrów, beep-test (20-metrowy bieg wahadłowy), plank (trzymanie pozycji deski) oraz skok w dal z miejsca.

Udostępnij: