Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny komunikat dotyczący jakości wody. W zachodnich częściach Polski odkryto obecność bakterii w wodzie, która czyni ją niebezpieczną do picia. Ignorowanie zasad sanitarnych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Komunikat z ostrzeżeniem
Władze ogłosiły pilne ostrzeżenie dla mieszkańców gminy Słońsk w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, szczególnie dla powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem, z wyjątkiem miasta Chartów. W regionie tym stwierdzono obecność bakterii E. coli w wodzie pitnej, co powoduje jej skażenie.
ZOBACZ TAKŻE: Groźne pożary w okolicach Splitu! "Sytuacja jest trudna, ratujemy dom po domu"
W związku z tym wprowadzono zakaz korzystania z wody kranowej oraz wydano konkretne zalecenia:
-
Unikaj picia wody z kranu oraz używania jej do gotowania. Korzystaj wyłącznie z wody butelkowanej
-
Nie używaj wody z kranu do mycia naczyń. Wykorzystuj wodę butelkowaną lub przegotowaną
-
Nie używaj wody z kranu do mycia zębów ani twarzy. Używaj wody butelkowanej
-
Woda z kranu może być stosowana do sprzątania podłóg i innych powierzchni
Mieszkańcy są również zachęcani do śledzenia lokalnych mediów oraz odwiedzania strony internetowej gminy, aby uzyskać najnowsze informacje na temat sytuacji i ewentualnych dalszych instrukcji.
Bakterią Escherichia coli
Jak informują źródła rządowe, obecność bakterii E. coli w wodzie pitnej wskazuje na jej skażenie, które mogło nastąpić na skutek przedostania się ścieków z odchodami ludzkimi lub zwierzęcymi do źródła wody.
Takie zanieczyszczenie może być efektem awarii systemu wodociągowego, mikroskopijnych pęknięć czy nieszczelności w instalacji.
Spożywanie wody zakażonej tą bakterią może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do biegunki (z możliwym krwawieniem z przewodu pokarmowego), infekcji układu moczowego, silnych skurczów żołądka oraz wymiotów.
Szczególnie narażone są noworodki, osoby starsze oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym, na przykład z powodu innych chorób.
W przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Alert w przypadku zagrożeń
Chociaż Alert RCB jest najczęściej kojarzony z ostrzeżeniami o niekorzystnych warunkach pogodowych, jego zakres obejmuje również inne rodzaje zagrożeń.
System ten informuje nie tylko o skażeniu wody pitnej, ale także o sytuacjach takich jak powodzie, wycieki niebezpiecznych substancji, ćwiczenia służb z użyciem pirotechniki oraz operacje poszukiwawcze związane z niebezpiecznymi przestępcami w regionie.
RCB funkcjonuje od 2018 roku, zapewniając szeroki wachlarz informacji dotyczących bezpieczeństwa.
Źródło zdjęć: Canva