Uwaga na grzyby po powodzi! Mogą być toksyczne!

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) ostrzega przed zbieraniem grzybów na terenach, które zostały dotknięte powodzią. Fala powodziowa niosła ze sobą liczne zanieczyszczenia, które grzyby mogą łatwo wchłonąć, co czyni je potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia. Zanieczyszczenia te obejmują nie tylko chemikalia, ale również materiały biologiczne, które mogą być zakaźne. Spożycie takich grzybów może prowadzić do poważnych zatruć.

Sezon grzybowy w pełni – wzrost liczby zatruć

Początek sezonu grzybowego to okres, kiedy wielu Polaków rusza do lasów w poszukiwaniu tych popularnych przysmaków. Przy odpowiednich warunkach pogodowych można spodziewać się tzw. wysypu grzybów, co z jednej strony cieszy grzybiarzy, z drugiej jednak budzi obawy lekarzy.

W sezonie wzrasta liczba przypadków zatrucia grzybami, co doskonale widać na oddziałach ratunkowych w całym kraju. Rocznie w Polsce kilka tysięcy osób trafia na SOR z powodu zatrucia grzybami, często z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zdjęcie Uwaga na grzyby po powodzi! Mogą być toksyczne! #1

Uwaga na grzyby po powodzi! Mogą być toksyczne!

Prof. Jarosław Drobnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przypomina, że w tym roku, oprócz standardowej ostrożności, należy także unikać zbierania grzybów na terenach, które zostały zalane przez powódź.

W tej wodzie mogło być wszystko – od materiałów biologicznych, które mogą być zakaźne, po różne chemikalia i nieorganiczne związki, w tym oleje i wypłukane z szamb substancje – ostrzega profesor.

GIS ostrzega przed zbieraniem grzybów!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał jednoznaczny apel, aby nie zbierać grzybów rosnących na terenach, które zostały zalane przez wodę. Grzyby mają zdolność wchłaniania toksyn z otoczenia, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi do spożycia w takich warunkach. Substancje chemiczne i biologiczne mogą przeniknąć do ich tkanek, co w konsekwencji może prowadzić do ciężkich zatruć, a nawet zagrożenia życia.

Rzecznik GIS, Marek Waszczewski, zwraca również uwagę na ogólną rozwagę podczas grzybobrania. Apeluje, aby unikać zbierania grzybów o niepewnej jadalności, gdyż wiele trujących gatunków przypomina te jadalne. W przypadku wątpliwości lepiej pozostawić grzyb w lesie niż ryzykować swoje zdrowie lub życie. Grzyboznawcy i klasyfikatorzy pracujący w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oferują pomoc w identyfikacji zebranych okazów, co jest usługą bezpłatną i dostępną dla każdego.

Ostrożność przede wszystkim

Grzyby, mimo swojego wyjątkowego smaku, nie są odpowiednie dla każdego. Waszczewski podkreśla, że osoby z zaburzeniami układu pokarmowego oraz małe dzieci powinny szczególnie unikać ich spożywania. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości trujących grzybów może mieć bardzo poważne skutki. Dodatkowo początkującym grzybiarzom zaleca się unikanie grzybów blaszkowych, które są często mylone z trującymi gatunkami. Bezpieczniejszym wyborem są grzyby rurkowe, które rzadziej mają śmiertelnie trujące odpowiedniki.

ZOBACZ TAKŻE: MEN pracuje nad nowym projektem ustawy! Czy podręczniki szkolne będą w wersji cyfrowej?

Co zrobić w przypadku zatrucia grzybami?

W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami niezwłocznie należy udać się do szpitala. Dr Janusz Sokołowski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego we Wrocławiu, podkreśla, że prowokowanie wymiotów może być skuteczne tylko w ciągu godziny od spożycia toksycznej substancji i jest przeciwwskazane w wielu grupach pacjentów, takich jak dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia wodno-elektrolitowe czy zachłystowe zapalenie płuc, jest zbyt duże, aby polegać na domowych metodach oczyszczania organizmu.

Warto również pamiętać o tym, aby kupować grzyby wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne zbieranie, można skorzystać z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Zdrowie i bezpieczeństwo powinny być zawsze priorytetem, szczególnie w obliczu możliwego ryzyka zatruć.

 

Udostępnij: