Pilny komunikat GIF! Ten popularny lek został wycofany z obiegu!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał komunikat dotyczący wycofania bardzo popularnego leku. O jaki lek chodzi? Jakie są przyczyny wycofania leku?

Lek, który został wycofany z patek jest przeznaczony dla osób, które cierpią na odwodnienie i niedobory sodu. Powodem wycofanie jest wykrycie wad jakościowych.

Ten lek został wycofany

Wycofany z aptek został lek o nazwie BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril.

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz sprzedaży czekoladek z alkoholem? W życie wejdą nowe przepisy?

Serie, których dotyczy ten komunikat to:

  • 24304201

  • 24304202

  • 24304204

  • 24304205 (pojemność 250 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku)

  • 24474643

  • 24474645 (pojemność 500 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku)

Jaki jest powód wycofanie tego leku?

Powodem przede wszystkim jest wykrycie wad jakościowych, dotyczy to nieszczelności opakowań tych poszczególnych partii.

Powodem wycofania produktu jest nieszczelność opakowań poszczególnych partii. GIF otrzymał w tej sprawie zgłoszenia od hurtowni farmaceutycznych i aptek – napisał w komunikacie GIF

Dla kogo ten lek jest przeznaczony?

Lek ten jest stosowany głównie u pacjentów, którzy cierpią na odwodnienie i niedobory sodu w organizmie. Ponadto, wykorzystuje się go również jako środek do rozcieńczania innych roztworów używanych w leczeniu terapeutycznym.

Za dystrybucję wadliwych partii odpowiedzialna jest firma OSEL Ilac San. Ve Tic. A.S., natomiast zgodę Ministerstwa Zdrowia na obrót uzyskało przedsiębiorstwo InPharm sp. z o.o. z Warszawy. Produkty tej firmy można bezpiecznie stosować. Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofaniu konkretnych serii leków obowiązuje natychmiastowo.

Ceny leków wzrosły w ciągu roku

Według danych opublikowanych przez GdziePoLek w lipcu 2024 r., ceny leków na polskim rynku wzrosły w ciągu roku o średnio 6,3 proc.

Jak wynika z raportu WP Finanse, najbardziej odczuwalny wzrost cen dotyczył aerozoli na katar, które zanotowały najwyższy skok cenowy wśród analizowanych produktów.

Na drugim miejscu znalazły się popularne środki przeciwbólowe.

Z kolei leki takie jak Aviomarin, stosowany przy chorobie lokomocyjnej, oraz Polocard, który jest szeroko używany w profilaktyce sercowo-naczyniowej, również znacząco podrożały.

Dla osób starszych, które regularnie zaopatrują się w różne leki, koszty leczenia wzrosły jeszcze bardziej. Cena standardowego zestawu leków dla seniorów wzrosła o ponad 11 proc.

Szczegółowa analiza wykazała, że aż 31 różnych preparatów zanotowało wzrost cen przekraczający 10 proc.

Te zmiany w kosztach leków mogą stanowić duże obciążenie finansowe, zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe choroby, które potrzebują regularnej terapii farmakologicznej.

Źródło zdjęć: Canva, platforma X

Udostępnij: