Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku! „To odzwierciedlenie naszych czasów”

Wybór Słowa Roku przez Oxford English Dictionary co roku wzbudza ogromne zainteresowanie. To nie tylko językowe wyróżnienie, ale także odbicie aktualnych nastrojów i trendów społeczno-kulturowych. Tegoroczne zwycięskie określenie ukazuje, jak internet i cyfrowa rzeczywistość wpływają na nasze życie codzienne. Sprawdź, jakie słowo wygrało!

"Brain rot" – co oznacza to Słowo Roku?

Słowem Roku 2024 zostało wyrażenie "brain rot", które dosłownie można przetłumaczyć jako „gnicie mózgu”. Słownik definiuje je jako stan rzekomego pogorszenia zdolności intelektualnych i psychicznych spowodowanego nadmiernym pochłanianiem niskiej jakości treści w internecie. Alternatywnie używa się tego terminu na określenie trywialnych, czysto rozrywkowych materiałów dostępnych online.

Zdjęcie Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku! „To odzwierciedlenie naszych czasów” #1

Historyczne korzenie i nowe znaczenie

Choć termin "brain rot" pojawił się po raz pierwszy w 1854 roku w twórczości amerykańskiego pisarza Henry'ego Davida Thoreau, w ostatnich latach nabrał nowego znaczenia. Współczesne media społecznościowe, pełne treści o niskiej wartości merytorycznej, sprawiły, że wyrażenie to idealnie opisuje obawy związane z cyfrowym światem. Między 2023 a 2024 rokiem popularność frazy wzrosła o 230%, co podkreśla jej aktualność w dzisiejszych czasach.

Nie tylko „brain rot”- jakie inne słowa doceniono?

Zwrot "brain rot" wygrał tegoroczny plebiscyt, pokonując takie wyrażenia, jak:

  • "lore" – zbiór faktów i anegdot niezbędnych do zrozumienia danego tematu,
  • "demure" – termin zyskujący popularność dzięki TikTokerce Jools Lebron, opisujący skromne i stonowane stylizacje,
  • "slop" – określenie treści niskiej jakości, tworzonych często przez sztuczną inteligencję i dystrybuowanych chaotycznie w sieci.

Młodzieżowe Słowo Roku w Polsce

Wyrażenie "brain rot" zdobyło także uznanie Wydawnictwa Naukowego PWN, trafiając na listę 20 finałowych kandydatów na polskie Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Czy wygra również ten plebiscyt? Tego dowiemy się wkrótce.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe informacje o stanie zdrowia Tomasza Jakubiaka

To odzwierciedlenie naszych czasów

Prezes Oxford Languages, Casper Grathwohl, zauważył, że "brain rot" doskonale wpisuje się w współczesną dyskusję na temat relacji między ludzkością a technologią. To słowo, które symbolizuje naszą erę cyfrowych wyzwań i zmian w sposobie, w jaki konsumujemy treści. Jak wskazuje, jego wybór to istotny krok w rozumieniu współczesnej kultury i jej wpływu na nasze życie.

Patrząc wstecz na ostatnie dwie dekady oxfordzkiego Słowa Roku, można zaobserwować rosnące zainteresowanie społeczeństwa tym, jak ewoluuje nasze wirtualne życie i w jaki sposób internetowa kultura kształtuje tak wielką część tego, kim jesteśmy i o czym mówimy. Nic dziwnego, że tak wielu głosujących wskazało na to właśnie określenie - mówi Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages.

źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: