10 ponadczasowych przemyśleń Jana Pawła II, które zawierają życiową prawdę

Jan Paweł II był wielkim duchownym autorytetem milionów ludzi i jedynym w dziejach papieżem Polakiem. Wybór Karola Wojtyły był dla wielu w tamtych czasach zaskoczeniem, ale przede wszystkim niósł za sobą nadzieję dla Polski oraz innych państw „zza żelaznej kurtyny ”. Po swojej śmierci wybitny myśliciel został ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego. 18 maja przypada 101 rocznica urodzin Jana Pawła II. Dziś przytoczymy jego słowa, które są z całą pewnością ponadczasowe i mówią o elementarnych podstawach człowieczeństwa.

  1. 

  Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.

  2.

  Człowiek rodzi się, kocha i umiera nie na próbę.

  3. 

  Zbyt często ludzkie życie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

  4. 

  Umiejcie prawidłowo ocenić to, co jest w was i wokół was! Umiejcie wartościować, rozróżniać, wybierać!

  5. 

  Różnymi drogami biegnie życie ludzkie, ale wszyscy szukają szczęścia i miłości.

  6. 

  Człowiek nie może przecież oprzeć swego życia na czymś nieokreślonym, na niepewności albo na kłamstwie, gdyż takie życie byłoby nieustannie nękane przez lęk i niepokój. Można zatem określić człowieka jako tego, który szuka prawdy.

  7. 

  Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

  8. 

  Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany!

  9. 

  Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

  10.

  Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.

  Udostępnij: