Wraz z nastaniem pierwszych jesiennych chłodów, kiedy na dworze coraz częściej pada deszcz, ciemne chmury gęsto przykrywają niebo, a dni stają się coraz krótsze, większość z nas ogarnia „jesienny smutek”. Częściej robimy się senni i zmęczeni, nie chce nam się wstawać z łóżka w ciemne, zimne poranki, mniej mamy energii i zapału do pracy.


Pogoda za oknem wpływa też niekorzystnie na nasz nastrój. Niektórzy stają się smutni, rozdrażnieni, przygnębieni i zniechęceni oraz znacznie mniej rzeczy sprawia im radość.

Czasem jednak ten jesienno-zimowy smutek zaczyna coraz bardziej utrudniać nam codzienne życie. Warto wtedy sprawdzić czy nie jest to depresja sezonowa.

Depresja sezonowa czyli sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD) to zaburzenie depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Objawy zakłócają emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie człowieka i są bardzo uciążliwe. Występują codziennie lub prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. Ponadto, powtarzają się cyklicznie przez minimum dwa lata.

Leczenie jesiennej depresji - potwierdzona skuteczność dziurawca

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na jesienną chandrę, którego działanie zostało dodatkowo potwierdzone klinicznie, jest zastosowanie dziurawca zwyczajnego, który możesz przyjmować w postaci tabletek lub herbatki ziołowej. Dziurawiec zalecany jest w leczeniu lekkiej depresji, a jego korzystne działanie jest medycznie potwierdzone. Uwaga! Nie wolno łączyć kuracji dziurawcem z terapią światłem lub przyjmowaniem leków antydepresyjnych.

Inne zioła stosowane w leczeniu depresji to m.in.: chmiel zwyczajny, dzika róża, gorzka pomarańcza, koper włoski, lawenda, lipa, majeranek ogrodowy, owies zwyczajny, rozmaryn lekarski, seler, wierzba biała, wiesiołek dwuletni, ziemniak, dziurawiec zwyczajny, żeń-szeń.

Inne domowe sposoby na jesienną depresję

Rozsuń zasłony i wpuść do domu więcej światła! Umów się z przyjaciółmi lub rodziną na spacer, rower lub gimnastykę na świeżym powietrzu. Wybierz się na aerobik lub siłownię - regularne ćwiczenia gwarantują poprawę nie tylko kondycji ale i ogólnego samopoczucia. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem suplementów witaminowych, wybierz preparat zawierający najwięcej witaminy B6, tiaminy i kwasu foliowego. Zamiast nadmiaru słodyczy wybierz wysokobiałkowe posiłki. Jeśli tylko masz taką możliwość - w okresie jesienno-zimowym zaplanuj urlop w ciepłych krajach.

+
Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img