Depresja to podstępna choroba, która nieleczona doprowadzić może do katastrofalnych skutków, w tym często samobójstw. Zbadano, kto najczęściej choruje na depresję. Statystyki mówią wprost, kto jest najbardziej narażony.

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu ludzi na całym świecie i jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Schorzenie to najczęściej cechuje się pogarszaniem nastroju, znaczącym zmniejszeniem energii, aktywności oraz zainteresowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Najczęstsze objawy depresji:

- obniżenie nastroju

- obniżone poczucie własnej wartości

- brak energii i wieczne zmęczenie

- utrata zainteresowań 

- bezsenność lub wzmożona senność

- obniżony lub nadmierny apetyt

- poczucie winy

- myśli samobójcze.

Kto choruje na depresję?

Trzeba powiedzieć sobie jedno, że na depresję zachorować może każdy, bez względu na status społeczny, materialny, pochodzenie czy wiek. Niestety coraz częściej przypadłość ta dotyka dzieci, które nie wiedząc, jak sobie z tym poradzić i gdzie szukać pomocy, potrafią targnąć się na własne życie. Według danych Komendy Głównej Policji od stycznia do listopada 2021 r. było ponad 1,4 tys. prób samobójczych w grupie wiekowej pomiędzy 7 a 18  rokiem życia, w porównaniu do 2020 roku – 843 odnotowanych przypadków.

Według najnowszych danych najczęściej na depresję chorują jednak kobiety. Ryzyko zachorowania u kobiet wynosi pomiędzy 20-25 procent. Nie oznacza to, że także mężczyźni nie chorują na depresję, jednak ryzyko to jest znacznie niższe pomiędzy 7-12 procent. Depresja najczęściej pojawia się w wieku 35-55 lat.

Chociaż według wskazanych powyżej informacji kobiety częściej chorują na depresję, dane te mogą być nie do końca dokładne, a wynikać to może z tego, iż mężczyźni rzadziej zgłaszają się z problemami zdrowymi do specjalistów, myśląc, że sami poradzą sobie z pogarszającym się samopoczuciem, albo zwyczajnie wstydzą się mówić innych o swoich problemach i słabościach.

Zdjęcie Kto najczęściej choruje na depresję? #1

Udostępnij:

Sklep