Wiele osób sądzi, że depresja jest stanem zwykłego smutku lub chwilowej niedyspozycji psychicznej. Nie da się ukryć, że osoby, które dotyka ta choroba niemal codziennie słyszą stereotypy i fałszywe przekonania na temat stanu ich zdrowia. Warto zdać sobie sprawę, że depresja jest bardzo poważną chorobą. Jak w takim razie rozmawiać z osobami, które się z nią zmagają?

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła szacunkowy raport osób zmagających się z chorobą, jaką jest depresja. Na całym świecie chorować na depresję może nawet 350 milionów ludzi, z czego w samej Polsce ten problem dotyka 1,5 miliona Polaków.

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki można stwierdzić, że niemal każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która na co dzień zmaga się z tą podstępną chorobą. Na temat depresji mówi się coraz częściej w mediach i nie tylko. Często może się ona „chować się” za niepozornymi objawami, które wskazują na inne dolegliwości, dlatego też nie każdy zdaje sobie sprawę, że się z nią zmaga.

Jak w takim razie rozmawiać z osobami, które chorują na depresję? Czego należy kategorycznie unikać, aby nie doprowadzić do pogorszeniu się stanu zdrowia? Dowiedz się, co mówić, a czego nie.

Co mówić do osób chorujących na depresję?

Kiedy rozmawiamy z osobą chorującą na depresję warto przede wszystkim podkreślać, że jest to przejściowy stan i przekonywać, że wkrótce wszystko wróci do normy. Pomogą w tym Wam poniższe zwroty.

Powiedz Mi co czujesz, nie martw się.

Jestem z Tobą.

Powiedz, jak mogę Ci pomóc.

Zawsze możesz na mnie liczyć.

Jestem i zawsze będę przy Tobie.

Jestem po Twojej stronie.

Jestem dla Ciebie.

Bardzo mi na Tobie zależy.

Wszystko będzie tak jak dawniej.

Jestem blisko Ciebie.

Masz moje wsparcie.

Zawsze jestem z Tobą.

Przytulić Cię?

Nie jesteś sam/a.

Jesteś najważniejszą osobą.

Jestem, aby Cię wspierać.

Zawsze możesz na mnie liczyć.

Jesteś dla mnie ważny/a.

Kocham Cię.

ZOBACZ TAKŻE: Tych rzeczy NIGDY nie rób po rozstaniu!

Czego nie mówić do osób chorujących na depresję?

Warto zdać sobie sprawę, że udzielane rady często mogą odnieść odwrotny skutek. Musimy pamiętać, że osoba chora na depresję ma zaburzone postrzeganie rzeczywistości. Oto wykaz zwrotów, których należy kategorycznie unikać w towarzystwie osób zmagających się z depresją.

Wyjdź z domu.

Nie nakręcaj się.

Znowu masz humory.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Weź się w garść!

Przestań się zamartwiać.

Depresja to nie koniec świata.

Znowu masz focha.

Twój zły nastrój udziela się wszystkim.

Idź spotkaj się z ludźmi.

Kiedy Ci przejdzie?

Masz dla kogo żyć.

Przestań się nad sobą rozczulać.

Inni mają gorzej.

Znowu masz doła?

Znowu nie ogarniasz?

Uśmiechnij się.

Nie pękaj życie jest piękne.

Po co się zatruwasz?

Na koniec dodajmy, że depresja jest chorobą demokratyczną i może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. Jest to również czwarta najpoważniejsza choroba na świecie po chorobach układu krążenia, raku i cukrzycy. Nie można jej bagatelizować.

Udostępnij:

Sklep