9 objawów, które można dostrzec u osoby cierpiącej na depresję

Depresja jest jedną z najlepiej ukrywanych chorób. Bardzo łatwo jest zatuszować jej istnienie. Osoby cierpiące na depresję doskonale udają wśród znajomych i potrafią ukrywać swoje emocje. Dużo osób nie chce się przyznać do tej choroby i przez lata ukrywają swój problem. Mimo wszystko, można dostrzec pewne sygnały, które świadczą o chorobie.

  1. Pesymistyczna wizja świata

  Osoby chorujące na depresję widzą świat w ciemnych barwach. Zwróć uwagę na codzienne komentarze swoich bliskich. Należy jednak odróżniać pesymistyczne podejście, które zdarza się notorycznie od tych, które akurat dzisiaj miały miejsce. Zły dzień może dopaść każdego i w takim momencie nic dziwnego, że inaczej widzimy świat. Jeśli widzisz, że światopogląd bliskiej ci osoby jest cały czas pesymistyczny, to może warto z nim porozmawiać i udać się do specjalisty.

  2. Zaburzenia snu

  Są to różnego rodzaju problemy ze snem – bezsenność, zbyt długie spanie w ciągu dnia, koszmary, budzenie się. Osoby z depresją mogą nie spać kilka nocy pod rząd, a później muszą nadrobić te godziny w ciągu dnia. Także zdarza się, że budzą się w środku nocy i do rana nie mogą zasnąć, co też wiąże się ze spaniem w dzień.

  3. Udawana radość

  Ludzie są w stanie rozpoznać prawdziwy i udawany uśmiech. Podczas szczerego uśmiechu oczy są lekko przymknięte i inne części twarzy również są zaangażowane. Udawany uśmiech nie angażuje nic innego poza ustami. Jeśli dostrzeżesz taki uśmiech, to być może masz do czynienia z osobą przygnębioną lub cierpiącą na depresję.

  4. Katastroficzne wizje

  Osoby z depresją często myślą o katastrofach, które mogą się wydarzyć. Wypadki, problemy niemożliwe do rozwiązania i inne sytuacje zagrażające życiu. Na przykład podczas lotu samolotem osoba ta skupia się jedynie na tym, aby dotrzeć bezpiecznie na miejsce, ma ciągle wrażenie, że partner zdradza lub kiedy ktoś chce pomóc, to ma pewne uczucie, że ktoś to robi tylko we własnym interesie.

  5. Brak koncentracji

  Podczas depresji osoba nie skupia się na niczym innym, niż na pesymistycznych rzeczach. Nie jest w stanie przyswoić innych informacji. Przez to efekty w pracy lub szkole są niższe, a także wpływa to na sprawy życia codziennego. Do tego podczas rozmowy, osoba chora na depresję nie będzie się skupiać na twoich słowach i będzie sprawiała wrażenie nieobecnej. Będzie prosić o powtórzenie ostatnich słów. Natomiast, w pracy będzie potrzebowała więcej czasu na wykonanie swoich obowiązków.

  6. Ciągłe zmiany nastroju

  Nieustanne zmiany nastroju są również sygnałem świadczącym o depresji. Jeśli osoba w kilka sekund przechodzi z płaczu w śmiech lub ze złości w niesamowitą radość, to są to pewne zaburzenia emocjonalne, z którymi osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie samodzielnie kontrolować.

  7. Brak troski o zdrowe odżywianie

  Podjadanie, nie zwracanie uwagi na ilość i jakość może być ucieczką od choroby i problemów. Nasz humor i emocje są ściśle związane z tym co jemy. Osoby przygnębione lub chore na depresje jedzą więcej i najczęściej są to rzeczy pełne tłuszczu i cukru. Jeśli widzisz, że ktoś bliski je o wiele więcej, niezdrowo lub w krótkim czasie przybrał na wadze, to być może w ten sposób ucieka przed problemami lub depresją.

  8. Brak zapału

  Łatwo jest to zauważyć u osób, które uwielbiają prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli osoba, która jest towarzyska, uprawia sport lub gra na jakimś instrumencie nagle rezygnuje z tego i zaczyna zamykać się w domu, to może być to początek depresji. Osoby chore wolą zostać w domu i najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie. Najlepiej wtedy porozmawiać z chorą osobą i postarać się namówić ją do wizyty u specjalisty.

  9. Obojętność

  Osoby, które zmagaja się z depresją często charakteryzują sie ogólną obojętnością wobec samych siebie, ale także wobec swoich najbliższych. Przestaje im zależeć na tym, co do tej pory było dla nich ważne. Stają nieobecni i chłodni w stosunku do swoich najbliższych. 

  Udostępnij: