7 sposobów na uporanie się z nadwrażliwością

Nadwrażliwość często jest źródłem nieszczęścia, smutku i poczucia odrębności. Przez to wszystko zaczynamy nie akceptować samych siebie, co prowadzi do kolejnych problemów. Jak sobie pomóc i nauczyć się żyć z nadwrażliwością oraz nie pozwalać jej na rządzenie naszym życiem?

Zmień nadwrażliwość emocjonalną w zaletę

Przede wszystkim, jest to cecha wrodzona. Nie da się jej pozbyć raz na zawsze. Można jedynie nauczyć się z nią żyć. Na początku zacznij traktować tę cechę jako zaletę. Często nadwrażliwość doprowadza do braku akceptacji, a więc istotne jest, żeby stało się to czymś pozytywnym w naszym życiu.

Szanuj swoją osobę

Osoby nadwrażliwe emocjonalnie często obwiniają się, karcą siebie i przepraszają za czyny, których nie powinny żałować. Wszystko dlatego, że odczuwają emocje dwa razy mocniej. Kiedy następnym razem poczujesz chęć obwiniania się lub zaczynasz odczuwać poczucie winy za coś, to powiedz sobie, że nie jesteś niczemu winny/a. Możesz nawet napisać na kartce kilka motywujących słów, które w takim momencie wyciągniesz i przeczytasz je dla siebie.

Daj sobie czas

Nadwrażliwe osoby instynktownie unikają konfrontacji. Mają świadomość, że ulegną atmosferze i wtedy bardzo ciężko będzie im się zebrać w garść. Podczas kłótni, takie osoby nie są zbyt spontaniczne jak inni. Istotne jest, aby dać sobie czas na przemyślenie sytuacji i podejścia do problemu na spokojnie.

Brak oczekiwań

Ludzie z dolegliwościami często uważają innych za bezdusznych, którzy są pozbawieni jakichkolwiek emocji. Mają wobec nich pewne oczekiwania, które wiążą się z pewnego rodzaju rozczarowaniem. Można postarać się zacząć nie oczekiwać od ludzi wylewu emocji. Jest to pomocne w momentach, kiedy emocjonalna osoba napotka się z rozczarowaniem, a napływ emocji odbiera jej trzeźwość myślenia.

Bądź sobą

Usiłowanie bycia kimś, kim się nie jest, wiąże się z frustracją i lękiem, przez co można jeszcze bardziej cierpieć na nadwrażliwość. Mimo wszystko, nadwrażliwość emocjonalna jest czymś, co ciebie wyróżnia z tłumu. Przede wszystkim bądź sobą, a co za tym idzie - pokochaj siebie. Niska samoocena jest często spotykana u osób cierpiących na nadwrażliwość przez brak miłości do siebie.

Postaw na swoim

Wrażliwe osoby mają w zwyczaju brać ogromną ilość obowiązków na swoje barki. Wszystko dlatego, że boją się odmówić, aby nikogo nie zranić. Grzecznie na wszystko się zgadzają, żeby nie doszło do żadnego konfliktu. Jeśli jednak czujesz, że nie dajesz rady, to jasno określ swoje stanowisko i odmów. Asertywne odmawianie oraz umiejętność obrony swojego stanowiska jest bardzo pomocne.

Problemy z dzieciństwa

Problemy z nadwrażliwością zaczynają się już od najwcześniejszych dni życia. Osoby wrażliwe, jako niemowlaki o wiele więcej płaczą, jako dzieci są bojaźliwe i różnią się od swoich rówieśników. Przez to rodzice starali się na siłę zmienić tę cechę u swojego dziecka. W dorosłym życiu może objawić się to w postaci traumy. W takim przypadku potrzebna jest pomoc psychologa.

+
Udostępnij: