Dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów. Przerwy na sen w ciągu dnia służą nam i mamy na to 5 dowodów.
- 1. Poprawia nastrój
- 2. Drzemka łagodzi objawy stresu
- 3. Regeneruje ciało i umysł
- 4. Pozwala zachować zdrowie i urodę
- 5. Drzemka pobudza
- UWAGA:
1. Poprawia nastrój
Drzemka to również świetny sposób na chandrę! Po stresującym dniu lub przykrym wydarzeniu, szybko postawi nas na nogi i pozwoli trzeźwym okiem spojrzeć na świat. Podczas snu nasz organizm wytwarza serotoninę, nazywaną hormonem szczęścia, która działa antydepresyjnie i wzmaga w nas uczucie zadowolenia.
2. Drzemka łagodzi objawy stresu
Drzemka wpływa korzystnie na serce. Jeśli możesz, pozwalaj sobie na nią regularnie (2 do 3 razy w tygodniu). Już 15-minutowa drzemka o 30 proc. zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak to się dzieje? Po prostu taki krótki, ale głęboko relaksujący wypoczynek zmniejsza poziom stresu. A jak wiadomo stres jest jedną z głównych przyczyn zawałów i zatorów.
3. Regeneruje ciało i umysł
Znasz to uczucie, gdy po całym dniu pracy, odczuwasz napięcie psychiczne i zmęczenie fizyczne? To twój organizm wysyła ci sygnały, że czas zwolnić i chwilę odpocząć. Oczywiście możesz spędzić pół godziny tępo wpatrując się w ekran telewizora, lecz jeśli już masz tę chwilę wolnego czasu, dlaczego by tak nie uciąć sobie drzemki? Popołudniowy odpoczynek to doskonały pomysł na szybką i efektywną regenerację ciała i umysłu. Dzięki 20-minutowej drzemce poprawisz swoją percepcję, koncentrację, kreatywność, szybkość podejmowania decyzji oraz produktywność w pozostałej części dnia. Amerykanie na popołudniową drzemkę mówią "power nap" (z ang. energetyczna drzemka) i mają wiele racji. Po krótkim śnie, obudzisz się rześki i z nową energią do działania!
4. Pozwala zachować zdrowie i urodę
Zalety drzemki nie kończą się jednak na jej zbawiennym wpływie na nasz umysł. Popołudniowy sen to również źródło wielu korzyści dla zdrowia. Drzemka pozytywnie wypływa na pracę serca, tym samym będąc jednym z ogniw w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, szczególnie tych związanych z układem krążenia.
5. Drzemka pobudza
Pod koniec drzemki organizm wydziela dużą ilość hormonów – adrenaliny i noradrenaliny. Te hormony potrzebne są do przebudzenia, a jednocześnie stymulują rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu.
UWAGA:
Drzemki nie powinny być dłuższe niż 30 minut. Po tym czasie z fazy REM (Rapid-Eye Movement, faza, w której mamy marzenia senne) wchodzimy w fazę głębokiego snu. Tak więc gdy obudzimy się po śnie dłuższym niż 30 minut, obudzimy się bardzo zmęczeni i powrót do dobrej formy zajmie nam kilkanaście minut. Śpiąc poniżej tej granicy będziemy pewni, że budzimy się pełni energii i natychmiast gotowi do pracy.
+