Stres i lęk – ekspert wyjaśnia, co może pomóc w walce z negatywnymi emocjami!

Negatywne emocje, jak stres i lęk, są każdemu doskonale znane. Codziennie mamy z nimi do czynienia. Czasami z łatwością dajemy sobie z nimi radę, a w pewnych momentach nie wiemy jak sobie pomóc. Jakie działanie może zmniejszyć odczuwanie stresu i lęku?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi profesor zarządzania i psychologii, Andy Molinsky. Sposobem na poradzenie sobie w stresujących sytuacjach podzielił się z serwisem Inc., gdzie wyjaśnia trzy podstawowe pytania, które warto sobie zadać, aby zmniejszyć lęk i stres.

Kiedy unikasz sytuacji, która sprawia, że czujesz się zaniepokojony lub wystraszony, starasz się zachować bezpieczeństwo, ale również ograniczasz swój potencjał, aby się rozwijał.

Jaki najgorszy scenariusz może mnie spotkać?

Każdy wie na czym polega najgorszy scenariusz, kiedy znajduje się w stresującej sytuacji. Wiadome jest, że jest to scenariusz, którego najmniej chcemy doświadczyć, a najbardziej się go spodziewamy. Należy jednak pamiętać, że to jest jedna z możliwości i istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że do czegoś takiego dojdzie. Zastanów się, na ile procent jesteś przekonany, że taki scenariusz będzie miał miejsce.

Jaki wymarzony scenariusz może mnie spotkać?

Tutaj nasza wyobraźnia może być nieograniczona. Wyobraź sobie to, co faktycznie byłoby dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące w stresującej sytuacji. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku również pojawiają się małe szanse, aby taki scenariusz miał miejsce – tak samo jak w najgorszym.

Jaki rzeczywisty scenariusz może mnie spotkać?

Ten scenariusz ma największe szanse na pojawienie się. Jest złożony z części najgorszego i wymarzonego scenariusza. Nasz stres pojawia się wtedy, kiedy myśli stają się negatywne. Kiedy jednak zrozumiemy, że rzeczywistość składa się z dobrych i złych momentów, wtedy da nam to prawdziwy obraz sytuacji.

Profesor zaznacza, że nikt nie przyniesie nam sukcesu i spokoju na tacy, a więc każdy z nas musi znaleźć swój środek pomiędzy negatywnymi i pozytywnymi myślami, aby wyjść ze swojej strefy komfortu.

+
Udostępnij: