Dlaczego tak naprawdę odczuwamy złość i jak zwalczać te emocje?

Emocje towarzyszą nam na każdym kroku i ciężko jest je ignorować. Często pozwalamy im wziąć nad nami kontrolę, co może skończyć się różnie. Szczególnie jeśli emocje, które odczuwamy na daną chwilę, są negatywne. Do jednych z nich należy złość, która potrafi momentalnie zmienić nasze zachowanie. Doprowadza do nieprzemyślanych działań oraz agresji, a dodatkowo źle wpływa na nasze zdrowie. Skąd jednak biorą się te emocje i jak sobie z nimi poradzić?

Na czym polega złość?

Złość rodzi się przeważnie z rozczarowania, frustracji lub stresu. Jest to stan emocjonalny, który pojawia się w trudnych dla nas sytuacjach. Bardzo często złość przejmuje nad nami kontrolę i zmienia nasze zachowanie, szczególnie jeśli tłumiliśmy swoje negatywne emocje przez dłuższy czas. Na skutek złości przestajemy myśleć racjonalnie, nasze działania nie są przemyślane i podejmujemy decyzje bardzo impulsywnie. Często również dochodzi do agresji.

Człowiek radzi sobie z emocjami na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie nie jest w stanie trzymać w sobie nagromadzonych emocji, a więc szuka możliwości, które pozwolą mu się ich pozbyć. Złość objawia się w nerwowych ruchach, agresji, płaczu i krzyku. Możemy ją również podzielić na agresywną, asertywną oraz pasywną.

Złość agresywna

Złość ta polega na agresywnych działaniach fizycznych lub słownych, które mogą dotyczyć drugiego człowieka. Polega na nieprzemyślanych i impulsywnych decyzjach, które mogą prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Przestajemy myśleć racjonalnie i zaczynamy przekraczać własne granice, co w skutkach może skończyć się bardzo źle.

Złość asertywna

Polega na jasnym określaniu swoich potrzeb, zmartwień i lęków bez atakowania drugiej osoby. Określamy swoje emocje w taki sposób, aby każdy był w stanie zrozumieć nasz obecny stan emocjonalny, jednocześnie zachowując szacunek do siebie i innych.

Złość pasywna

Jest to złość tłumiona i skrywana. Człowiek nie pozwala sobie, aby pozbyć się gromadzonych emocji i stara się trzymać wszystko w sobie. To doprowadza do chwiejnych nastrojów oraz dyskomfortu. Z czasem jednak nagromadzona złość może doprowadzić do wybuchu negatywnych emocji, a wtedy zachowanie może nie być do przewidzenia.

Jak możemy sobie pomóc?

Złość negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, zmienia nasze życie oraz niszczy relacje z drugim człowiekiem. Należy zatem nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje emocje i nie pozwalać złości przejmować nad nami władzę. Może być to długi proces nauki, ale z pewnością każdy z nas jest w stanie osiągnąć te zdolności.

Przede wszystkim należy określić, co jest źródłem naszej złości. Jeśli jest to coś, z czym mamy do czynienia na co dzień lub nasza złość jest systematycznie wywoływana przez konkretną sytuację i nie mamy możliwości uniknięcia tego, to bardzo ważne jest, aby znaleźć sposób na wyładowywanie nagromadzonej złości. Najlepszym sposobem są aktywności fizyczne, które pozwolą nam na pozbycie się całej energii, a dodatkowo bardzo dobrze wpłyną na nasze zdrowie.

Jeśli złość wywołała jednorazowa sytuacja, jak na przykład kłótnia, to warto przeanalizować całą sytuację przed podjęciem jakichkolwiek działań. Człowiek, poprzez różne myśli, bardzo często nakręca swoje negatywne emocje jeszcze bardziej, a więc warto powstrzymać się od negatywnego myślenia. Analiza natomiast pozwoli nam na uspokojenie swoich nerwów, a dzięki temu będziemy mogli świadomie podjąć decyzje.

Warto jest pracować nad sobą i nad swoimi zdolnościami komunikowania się. Dzięki temu będziemy mieli stałą kontrolę nad swoją złością.

+
Udostępnij: