Ciągle o czymś zapominasz? Jest to sygnał o twojej wysokiej inteligencji!

Nie pamiętasz, gdzie schowałeś klucze? Zastanawiasz się, czy zgasiłeś światło i zamknąłeś drzwi? Ciągłe zapominanie może być uciążliwe w pewnym momencie i zaczynamy rozmyślać, dlaczego tak się dzieje. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo dobry sygnał. Dlaczego?

Praca mózgu

Mimo rozwijającej się technologii i wiedzy to mózg nadal pozostaje ogromną zagadką dla naukowców. Do tej pory nie znamy wszystkich jego możliwości, a naukowcy nieustannie go badają. Mogą jednak stwierdzić, że zapominanie jest winą, a właściwie efektem pracy naszego mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto odkryli, że zapominanie jest bardzo potrzebną cechą naszego umysłu. Do tej pory byliśmy przekonani, że to pamięć jest kluczem do wszystkiego. W rzeczywistości jednak zapominanie stanowi filtr, który odgrywa bardzo ważną rolę.

Nasz mózg nie jest w stanie świadomie zapamiętać wszystkich informacji, które nieustannie otrzymuje. Dlatego też reaguje w sposób obronny poprzez selekcję informacji. Zapominając drobne rzeczy, takie jak miejsce odłożonych kluczy lub zamknięte drzwi, zostawia przestrzeń dla informacji, które faktycznie są dla nas istotne. To pokazuje, że nasz mózg jest w stanie ocenić, co jest dla nas ważne i ważniejsze.

Selekcja rzeczywistości

Wydaje się, że mózg lubi z nami się bawić poprzez zapominanie pewnych faktów lub przedstawianie ich w łatwy i uproszczony sposób. W rzeczywistości jednak w każdej sytuacji selekcjonuje ważniejsze wydarzenia, a te mało istotne może zapamiętać w prostszej wersji lub całkowicie wyrzuci z pamięci. W ten sposób w naszym umyśle pozostają informacje, które następnie możemy wykorzystać.

Na bazie naszych doświadczeń i wspomnień podejmujemy decyzje, które następnie mają wpływ na nasze życie w mniejszym lub większym stopniu. To zatem jest sygnał, że można zaufać swoim „głosom” w głowie, które podpowiadają jaką drogą podążyć.

Całe badanie przedstawia zatem, że nasz mózg doskonale wie, jakie informacje stanowią dla nas priorytety i jest w stanie samodzielnie dokonać selekcji i oczyszczenia. W ten też sposób nasz umysł nie jest zajęty rozmyślaniem na mało istotne tematy, a lepiej może skupić się na tym, co faktycznie jest ważne.

Udostępnij: