Emocje stanowią ważną część naszego życia. To nimi kierujemy się każdego dnia, określamy wartość sytuacji oraz to na ich podstawie dobieramy sobie otoczenie. Emocje kreują naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zdrowie emocjonalne jest zatem bardzo ważną kwestią, o którą koniecznie musimy zadbać.

Czym jest zdrowie emocjonalne?

Zastanów się, w jaki sposób poprawiasz sobie humor. Spotykasz się ze znajomymi? Uprawiasz sport lub wybierasz się na zakupy? A może spacer w ciszy jest dla ciebie takim lekiem? Wszystko, co sprawia nam przyjemność jest źródłem zdrowia emocjonalnego. Dzięki temu uczymy się cierpliwości, rozwijamy swoją kreatywność oraz nabieramy energii do dalszego działania. Jak jeszcze lepiej zadbać o dobry stan zdrowia naszych emocji?

Zrozum swoje emocje

W różnych sytuacjach odczuwamy inne emocje. Umiejętność nazwania ich, akceptacji oraz rozmawiania o nich jest bardzo ważnym elementem, kiedy chcemy zadbać o zdrowie emocjonalne. Dzięki temu będziemy mogli lepiej wyrazić samych siebie. Zachowamy szacunek do swoich i innych emocji. Nauczymy się asertywności i zaczniemy wyrażać się z większą empatią i zrozumieniem.

Optymizm

Nasze otoczenie ma ogromny wpływ na nasze życie. To od nich czerpiemy radość lub smutek. Jeśli nasze otoczenie w większości stanowią ludzie pesymistyczni, to my również zaczniemy tak postrzegać świat. Nastawienie jest zaraźliwe, a więc otaczaj się uśmiechniętymi i radosnymi ludźmi, którzy mimo problemów nadal okazują nadzieję i widzą dobro w każdej sytuacji.

Odpoczynek

Grafik przeładowany obowiązkami potrafi porządnie przytłoczyć człowieka. Zaczyna brakować nam energii i motywacji, aby stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Przestajemy czerpać przyjemność ze zwykłych rzeczy. Przyszedł jednak czas, aby zadbać o odpowiedni odpoczynek. Nie bój się przerwać swojej pracy, aby po prostu spędzić kilka chwil na niemyśleniu. Odetnij się od wszelkich myśli, aby po prostu odpocząć. Zwróć również uwagę na swój sen. Jego jakość ma ogromny wpływ na zasoby naszej energii.

Nie bój się prosić o pomoc

Nie ma nic złego w potrzebowaniu pomocy. Człowiek nie jest w stanie wszystkiego zrobić. Nie wiemy wielu rzeczy, a nasze doświadczenia nie zawsze są wystarczające. Pomoc bliskich może okazać się bardzo dobrą decyzją i nie należy się jej bać. Nie jest to w żaden sposób oznaka słabości, a jedynie bycie człowiekiem. W ten sposób oszczędzamy sobie nerwów i frustracji, a nasze zdrowie emocjonalne pozostaje w dobrej kondycji.

Rób to, co sprawia ci przyjemność

Nigdy nie rezygnuj z tego, co sprawia, że dobrze się czujesz. Dla każdego może to być zupełnie co innego. Sport, spotkania z przyjaciółmi, maraton filmowy. Oderwij się od codziennych zmartwień i problemów. Poświęć swoje myśli na to, dzięki czemu czujesz radość i zadowolenie. Czerp przyjemność ze zwykłych rzeczy, na które zazwyczaj nie masz czasu.

Zdrowie emocjonalne pozwala nam na kontrolowanie swojego życia. Nie dajemy ponieść się emocjom i stajemy się dojrzalsi. Potrafimy dzielnie stawiać czoła problemom, jednocześnie ciesząc się życiem.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img