Okazywanie swoich emocji pozwala nam na oczyszczenie się ze wszelkiego napięcia i stresu. Stajemy się bardziej zrelaksowani i możemy zdrowiej podejść do wielu kwestii. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, a i tak nieustannie staramy się unikać okazywania emocji. Często jednak dzieje się to podświadomie, a więc poznaj działania, które towarzyszą ci w unikaniu okazywania swoich emocji.

Wycofanie się

Aby uniknąć rozmawiania i okazywania swoich emocji, to decydujemy się odciąć od wszelkich spotkań z bliskimi. Przestajemy wchodzić w interakcje i pozostajemy w swoim zaciszu, które pozwala nam na pozostanie jedynie z własnymi emocjami. Dlaczego decydujemy się na wycofanie z kontaktu z innymi? Może mieć to wiele powodów. Przeważnie zmusza nas do tego fakt, że źle czujemy się w pewnym towarzystwie lub nie chcemy przenosić swoich emocji na innych. Postanawiamy zatem zostać w samotności.

Wyśmianie sytuacji

Wielu z nas w stresujących i ciężkich sytuacjach reaguje śmiechem. Nie jest to jednak zachowanie okazujące szczęście, a jedynie zestresowanie i podenerwowanie. W ten sposób unikamy konfrontacji z naszymi prawdziwymi emocjami. Przez żarty nie musimy wyjaśniać i zrozumieć tego, co czujemy w sercu oraz możemy uniknąć rozmowy na ten temat z bliskimi.

Rozpraszamy się

Jest to bardzo popularne działanie, które ma na celu oderwać nasze myśli od swoich wewnętrznych problemów. Wolimy skupić się na tym, co mamy do zrobienia lub zajmujemy swoje myśli zainteresowaniami. W takim stanie potrafimy zrobić wszystko, aby tylko nie konfrontować się ze swoimi emocjami.

Zaprzeczamy

Nieraz nasze emocje stanowią spore dla nas wyzwanie. Boimy się ich oraz konsekwencji, które niesie za sobą przyznanie się do nich. Czasami czujemy się źle z samym faktem, że możemy tak czuć. Staramy się zatem im zaprzeczać i wmawiamy sobie, ze wcale tak nie czujemy. Jest to jednak zwykle okłamywanie siebie samego.

Unikamy ludzi

Ten sposób ma miejsce, kiedy nie wycofujemy się całkowicie z kontaktu z innymi, ale wolimy nie wchodzić z nimi w rozmowę. Nie ma znaczenia, co jest przedmiotem konwersacji – staramy się zakończyć wymianę zdań najszybciej jak to tylko możliwe. Dlaczego decydujemy się na takie działanie? Jest to mechanizm obronny, który stosujemy, kiedy zaczynamy czuć się niekomfortowo. Nie każdy ma w sobie odruch przechodzenia do ataku. Część z nas woli się wycofać i odejść w spokoju.

Jemy

Każdy z nas słyszał o zajadaniu emocji. Dzięki jedzeniu jesteśmy w stanie skupić się na czymś innym i chwilowo rozpraszamy swój umysł. Co więcej, bardzo często sięgamy po jedzenie, kiedy nie możemy poradzić sobie z emocjami takimi jak samotność, znudzenie lub stres. W ten sposób nie musimy się konfrontować z naszymi emocjami, a jedynie dajemy im chwilowy upust.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img