Śmiech jest zaraźliwy. Tak samo dzieje się ze złością, smutkiem i wszystkimi innymi emocjami. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd to się bierze i co to w ogóle jest? Odpowiada za to emocjonalna spostrzegawczość, która towarzyszy każdemu z nas. Dowiedzmy się zatem bliżej, na czym ona polega.

Emocjonalna spostrzegawczość

Przede wszystkim nie należy mylić emocjonalnej spostrzegawczości z empatią. Emocjonalna spostrzegawczość towarzyszy nam przy każdym, nawet najmniejszym kontakcie z drugim człowiekiem, nawet jeśli emocje nie są widoczne. Spostrzegawczość ta polega na dopasowaniu się do nastroju drugiego człowieka. Zarażamy się emocjami.

Jeśli znajdujemy się w pomieszczeniu z osobą, która jest nerwowa, to z czasem takie same emocje zaczną się pojawiać u nas. Jeśli ktoś zaczyna się głośno śmiać, to po pewnym czasie sami zaczynamy tak reagować. Emocjonalna spostrzegawczość nie pojawia się od razu i nie jest przypisana do kilku emocji i sytuacji. Ujawnia się ona wraz z upływem czasu, w różnym stopniu i towarzyszy nam w każdej sekundzie.

Lustrzane odbicie emocji również podpina się pod spostrzegawczość emocjonalną. Na przykład rozmawiamy z kimś, kto ma ciągle poważną minę. Ciężko nam zatem będzie się uśmiechnąć lub powiedzieć jakiś żart. Zaczynamy dostosowywać się do drugiej osoby. Jeśli ktoś jednak nieustannie się uśmiecha przy rozmowie, to my również podzielimy się tym samym.

Dlaczego tak się dzieje?

Od zawsze ludzie potrzebują kontaktu i pewnej bliskości z drugim człowiek. Dlatego też dostosowujemy emocje do kogoś innego. Dlaczego jednak to my się dostosowujemy do kogoś, a nie na odwrót? Wszystko zależy od wrażliwości spostrzegawczości. Im człowiek jest bardziej spostrzegawczy, tym prędzej dostosuje się do drugiej osoby.

Na kontakt z drugim człowiekiem nie wpływa jedynie to, co mówimy, ale również nasze emocjonalne powiązanie, mowa ciała, sposób mówienia i wiele innych kwestii.

Jak wpływa to na relację?

Ludzie, którzy lepiej się rozumieją i zbudowali pewnego rodzaju harmonię między sobą, zaczną się znacznie lepiej dogadywać. Tworzy się więź między dwójką osób, która następnie zaczyna kłaść fundamenty dla różnego rodzaju relacji.

Emocjonalna spostrzegawczość nie tylko daje nam możliwość dostosowania, ale dzięki niej jesteśmy w stanie pomóc drugiej osobie na wiele sposobów, co jeszcze lepiej stabilizuje relację dwójki osób.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img