Nie lubimy przebywać w towarzystwie osób, które nieustannie narzekają. Jest to psychicznie męczące i sprawia, że sami negatywnie zaczynamy podchodzić do niektórych spraw. Nie zmienia to jednak faktu, że kontrolowane narzekanie niesie za sobą emocjonalne korzyści. Co przez to rozumieć?

Narzekanie

To działanie, mimo że potrafi być irytujące, jednocześnie dobrze wpływa na jakość naszych emocji. Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać rodzaje narzekań. Pierwszy rodzaj należy do sytuacji, które zdarzają się codziennie i systematycznie. Drugi natomiast określa sytuacje, które zdarzają się jednorazowo lub bardzo rzadko.

Mimo że narzekanie kojarzy nam się z czymś toksycznym i niechcianym, to w rzeczywistości służy nam pod kątem emocjonalnym. Unikanie tego zatem nie zawsze jest konieczne. Należy jednak wiedzieć, jak i kiedy to robić, aby miało to efekt leczniczy.

Wpływ na emocje

Nasza każda emocja musi być w pewien sposób uwolniona. Kiedy jesteśmy smutni, rozczarowani lub źli, to musimy wyjść z tego negatywnego stanu. Właśnie dlatego narzekamy na sytuacje, które wywołały te emocje. Dzięki temu pozbywamy się nazbieranego napięcia i stresu. Pozbywamy się z siebie wszystkiego, co negatywne.

Niemniej jednak z narzekaniem należy uważać. Jest to bardzo ryzykowny sposób, bo możemy sobie zaszkodzić. Kiedy nie kontrolujemy narzekania, możemy narazić nasze relacje z innymi ludźmi na kryzys. W przypływie emocji możemy całą swoją frustrację wyrzucić na kogoś, kto nie jest niczemu winien. Nieumiejętne gospodarowanie narzekaniem sprawia, że nasza reakcja na drugą osobę jest znacznie wyolbrzymiona i być może niezasłużona.

Jak narzekać?

Ważne jest, aby zachować narzekanie dla siebie. Powinniśmy dawać upust emocjom zaraz po tym, jak doświadczymy pewnych niedogodności. W ten sposób pozbędziemy się negatywnych emocji oraz nie narazimy drugiej osoby na niepotrzebną kłótnię.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli czujesz nieustanne niezadowolenie i rozdrażnienie oraz masz ochotę ciągle narzekać, to być może pewna sytuacja oraz emocje z nią związane nadal nie pozostawiają cię w spokoju. Nieustannie trzymasz to w sobie i nie potrafisz się tego pozbyć. Dobrze jest wtedy zastanowić się, co może być tego powodem.

Jednocześnie należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Narzekanie nie sprawi, że problem zniknie. To, co wpłynęło na nasze emocje, nadal będzie miało miejsce w naszym życiu, jeśli nie zajmiemy się problemem. Oznacza to, że negatywne emocje będą powracać, a więc narzekanie jest tylko chwilowym wyjściem.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img