W niektórych momentach swojego życia popadamy w pewien nastrój, który nazywany jest kryzysem egzystencjalnym. Zaczynamy kwestionować wszystko w swoim życiu. Zastanawiamy się nad rzeczami, które na ogół nie zakrzątają nam głowy. Pytamy samych siebie o rzeczy związane z sensem życia i sensem działania. Taki nastrój nie jest jednak samym smutkiem lub cierpieniem.

Na czym dokładnie polega kryzys egzystencjalny?

Nastrój ten najczęściej pojawia się w ciężkich dla nas momentach. Kiedy czujemy, że wszystko i wszyscy są przeciwko nam lub mamy wrażenie, że nieustannie idziemy pod górę, to zaczynamy kwestionować całe swoje życie. Zadajemy sobie pytania dotyczące sensu naszego życia, celów do osiągnięcia i wiele innych trudnych rozmyśleń. Podważamy swoje dotychczasowe osiągnięcia i zaczynamy odczuwać pewną pustkę.

Kryzys egzystencjalny wywołuje u nas pewną walkę z myślami i emocjami. Rzeczywistość w naszych oczach nagle zmienia wygląd, a nasze fundamenty ulegają zniszczeniu. Nie potrafimy prawidłowo ocenić otoczenia, w którym się znajdujemy. Mamy wrażenie, że całe nasze życie jest jedną wielką iluzją i tak naprawdę nic tutaj nie ma sensu. Dochodzi nieraz to momentu, w którym zaczynamy się zastanawiać, kim tak naprawdę jesteśmy. Nasza tożsamość, myśli i emocje zaczynają również podlegać tym wszystkim rozmyśleniom i kwestionowaniu.

W momencie pojawienia się kryzysu egzystencjalnego możemy zaobserwować pewne objawy. Przede wszystkim zaczynamy mieć problem ze snem lub cierpimy na bezsenność. Kolejnym sygnałem jest huśtawka nastrojów oraz brak kontroli nad emocjami. Czujemy się nieustannie zmęczeni i bez najmniejszych chęci.

Jak zmienić problem w korzyść?

Nie ma potrzeby, aby poddawać się temu nastrojowi. Kryzys egzystencjalny można zmienić na korzyść. Przede wszystkim mamy okazję, aby stanąć zupełnie obok wszystkiego i spojrzeć na życie oczami osoby trzeciej. Możliwość przeanalizowania swojego życia bez żadnych emocji, sentymentów i doświadczeń sprawia, że nabieramy dystansu do pewnych rzeczy.

Jesteśmy w stanie dostrzec to, co jest dla nas najważniejsze. Mamy szansę nadać wartości pewnym rzeczom a inne totalnie odrzucić ze swojego życia. Dzięki temu kryzysowi przeprowadzamy pewną weryfikację i selekcję swojego wnętrza, otoczenia oraz życia.

Co jest jednak najważniejsze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że stan ten jest przejściowy. W pewnym momencie życia dotyka on każdego. Nie ma znaczenia, jakie prowadzisz życie lub w jakim wieku się znajdujesz. Tak jak pewne jest, że dotknęło lub dotknie to każdego z nas, tak samo pewne jest, że kryzys ten minie i będziemy mogli iść do przodu z większą motywacją.

Również bardzo ważną rzeczą jest, aby w trakcie kryzysu egzystencjalnego nie zapomnieć o pozytywnych stronach naszego życia. Zamykanie się tylko na to, co złe i bezużyteczne, do niczego nie doprowadzi. Bez względu na przeszłość i doświadczenia każdy z nas miał w swoim życiu chwile, gdzie szczerze byliśmy szczęśliwi i te momenty również się liczą.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img