Większość z nas nie ma pojęcia, kim tak naprawdę jesteśmy. Tracimy swoją tożsamość, aby móc odnaleźć się wśród innych. Dopasowujemy się to pewnych szablonów, które zostały narzucone już dawno temu. Pytanie jednak gdzie znajduje się nasza tożsamość i jak ją odnaleźć?

Jak tracimy siebie?

„Gubienie” swojej własnej tożsamości nie jest żadną nowością. Szwajcarski psychiatra i naukowiec, Carl Jung, opisał to w swoim zbiorze archetypów pod nazwą Persona. Jest to nic innego, jak nakładanie na siebie maski, aby dopasować się do kulturowego otoczenia. W ten sposób nasza prawdziwa tożsamość ukrywa się w podświadomości, a nasze otoczenie widzi jedynie to, co oczekuje od nas zobaczyć.

Maska w tym znaczeniu jest zbiorem pewnych ustalonych postaw, zachowań i zasad w społeczeństwie. Jako jednostka musimy dopasować się do większości, aby przetrwać. Problem polega na tym, że nasza Persona może tak „zrosnąć” się z nami, że zapominamy, kim tak naprawdę jesteśmy. Nie mamy pojęcia, jakie są nasze marzenia, co chcemy, co myślimy.

W ciągu swojego życia jesteśmy narażeni na trzy podstawowe czynniki, które najbardziej wpływają na naszą Personę.

1) Media społecznościowe

Internet dla młodych ludzi jest bardzo ważną częścią życia. Tam też uczą się, co jest pożądane przez ludzi w ich wieku. Zaczynają naśladować styl bycia, zachowanie i postawy. Wierzą w tę idealną postać człowieka, która jest kreowana przez innych internautów. W sieci na każdym kroku widzimy wiadomości na temat tego, jak mamy wyglądać, co mamy czuć, w jaki sposób myśleć. Kreowanie opinii również rozpoczynamy od opinii innych internautów. Szukamy w nich akceptacji i pozwolenia na pewne zachowania.

2) Prędkość życia

W obecnych czasach każdy z nas gdzieś się śpieszy. Praca, dom, rodzina, znajomi, zainteresowania. To wszystko wymaga od nas czasu i tak naprawdę nie potrafimy już zatrzymać się i skupić na tym, co w nas siedzi. Pozwalamy naszej Personie nieustannie pracować, a nasza prawdziwa tożsamość coraz bardziej się oddala, jako że nie poświęcamy jej żadnej uwagi. Nie pytamy siebie, czy ten punkt życia, w którym się znajdujemy, jest tym, co tak naprawdę chcemy. Nie zastanawiamy się, czy faktycznie jesteśmy szczęśliwi. Nie myślimy, co tak naprawdę nam się marzy.

3) Relacje

Rozpoczynając związek, staramy się znaleźć pewne punkty wspólne ze swoim partnerem. Osoba, która jest już silnie związana ze swoją Personą, w takiej sytuacji również dopasuje się do oczekiwań swojego partnera. Chowamy swoją tożsamość jeszcze bardziej we własnej podświadomości, a Personie pozwalamy przejąć główną rolę. Jesteśmy już tak nauczeni dopasowywać się do otoczenia, że zaczynamy to też robić w związku.

Jak odzyskać tożsamość?

Istnieje pewien sposób, który pozwoli na odblokowanie swojej podświadomości. Chodzi o chwilowy dzienniczek. Polega to na stworzeniu pewnego wstępu, pod którym następnie należy wypisać wszystko, co nam przyjdzie na myśl. Bez zastanawiania. Bez zatrzymywania się. Należy pisać, dopóki w myślach nadal pojawiają się słowa.

Jak stworzyć wstęp?

Wstępem są trzy proste pytania.

1 – Co dawało ci szczęście w dzieciństwie?

2 – Jaka była twoja osobowość w momencie zdecydowania się na związek lub kiedy coś wielkiego wydarzyło się w twoim życiu? (może to być nowa praca, przeprowadzka lub inne ważne wydarzenia)

3 – Co daje ci szczęście teraz?

Pod tymi pytaniami pozwól ręce przelać swoje myśli na papier. Po skończeniu przeczytaj to wszystko na głos i zobaczysz, jak wiele się zmieniło i jak sporo ukrywa się w twojej podświadomości. To pozwoli na nowo odzyskać przyjemność z tego, co dawało ci radość kiedyś. Być może zdecydujesz się na spróbowanie czegoś zupełnie nowego, o czym od dawna marzysz. Przede wszystkim jednak pozwoli ci to na nabranie zupełnie innej perspektywy, a to dzięki temu, że odkrywasz na nowo siebie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img