Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy dorosły jest dojrzały. Na dojrzałość składają się pewne cechy, które budują naszą postawę. Nie wszyscy jednak do końca wiedzą, które to są cechy, a więc dowiedz się, co potrzebujemy, aby móc nazywać się dojrzałym.

Odpowiedzialność

Dojrzałe osoby świadomie podejmują decyzje i świadomie ponoszą za nie odpowiedzialność. Nie zrzucają jej na kogoś innego i nie uciekają przed nią. Konsekwencje ich czynów pozwalają im rozwijać swoją wiedzę i doświadczenia, a więc śmiało podejmują się odpowiedzialności.

Nikogo nie udają

Osoby te nie mają problemu z tym, kim są. Nie wyszukują u innych cech, które mogą sobie zapożyczyć i przypisać. Akceptują swoją osobę – wady i zalety. Pracują nad kompleksami i słabymi stronami, jednakże jest to w granicach rozsądku i nie wywierają na sobie presji.

Współczucie

Dojrzałość sprawia, że stajemy się świadomi czyiś emocji i staramy się im pomóc. Uczymy się współczucia i trwania przy osobie, która nas teraz potrzebuje. Dojrzałość nie ocenia i nie krytykuje. To właśnie dzięki niej możemy pomóc innym.

Nieustanny rozwój

Osoby dojrzałe zdają sobie sprawę z braków i nie mają problemu z poszerzaniem swoich umiejętności i wiedzy. Uwielbiają się rozwijać i poznawać nowe wątki. Wiedzą, że człowiek uczy się całe życie, a więc chętnie temu się poddają.

Kontrola nad emocjami

Emocje są bardzo trudne do opanowania, szczególnie jeśli nie uczymy się kontroli nad nimi. Dojrzałość sprawia jednak, że potrafimy dokładnie gospodarować tym, co dzieje się w naszym sercu. Umiejętnie rozkładamy swoje emocje i jesteśmy świadomi ich mocy.

Wdzięczność

Dojrzałe osoby nie wybrzydzają, nie szukają więcej, nie ignorują tego, co już mają. Są wdzięczne za bliskich, za otoczenie, za możliwości i za to, co posiadają. Potrafią czerpać przyjemność z małych rzeczy i nigdy nie są łakome na więcej.

Otwartość

Osoby te wiedzą, że świat składa się z wielu przeróżnych elementów. Nie ze wszystkim jesteśmy zaznajomieni, ale dojrzałość pozwala nam wypracować w sobie otwartość, dzięki której naprawdę poznajemy świat.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img