Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia? Sprawdź, jak z nimi wygrać

Poczucie winy potrafi być bardzo toksycznym stanem, który pożera całą naszą energię. Czujemy się przytłoczeni, niepewni oraz nieustannie obniżamy swoje poczucie własnej wartości. Jest to bardzo niebezpieczna gra, która może ciągnąć nas w dół. Umiejętność radzenia sobie z tym stanem pomoże nam w lepszym rozumieniu siebie oraz wspomoże nasz samorozwój. Jak wygrać z poczuciem winy?

Czym są wyrzuty sumienia?

Stan ten jest efektem błędów, które popełniliśmy w przeszłości. Z jednej strony ciągłe wyrzuty sumienia są toksyczne i pochłaniają całą naszą uwagę. Z drugiej strony jest to jednak etap leczenia, jeśli wiemy, co mamy w tym czasie robić. Wyrzuty sumienia to sygnał o empatii i pokorze, którą w sobie trzymamy. Zdajemy sobie sprawę, że coś zrobiliśmy źle, a nasze działanie mogło komuś zaszkodzić lub zranić.

Błędy początkiem wyrzutów sumienia

Jako ludzie zdarza nam się popełniać błędy, które następnie potrafią ciągnąć się za nami latami. Wracamy myślami, obwiniamy się i karzemy się za minione wydarzenia. Nie potrafimy ruszyć naprzód i nasze myśli nieustannie tkwią w przeszłości, przez co ignorujemy teraźniejszość. Błędy mają jednak na celu nas czegoś nauczyć. To dzięki nim zdobywamy doświadczenia oraz wiedzę. To właśnie na negatywnych wydarzeniach uczymy się dokładniej.

Nauka na błędach nie jest jednak łatwa, kiedy w grę wchodzą uczucia, które ciągle pogłębiają nasze rany. Pochłonięci wstydem i żalem nie potrafimy prawidłowo analizować minionych wydarzeń, a przez to nie dostrzegamy, gdzie faktycznie został popełniony błąd, który doprowadził nas do tego stanu. Wyrzuty sumienia rozdrapują blizny, przez co stoimy w miejscu i narażamy się na większe szanse popełnienia tego samego błędu.

Wyrzuty sumienia to nie tylko zagrożenie z wewnątrz. W otoczeniu mamy do czynienia z ludźmi, którzy będą chcieli to wykorzystać poprzez manipulację. Wypominają nam nasze czyny, aby osłabić poczucie własnej wartości. Przez to też będziemy chcieli odkupić swoje winy, posuwając się do nieprzemyślanych zachowań, które pogłębią wyrzuty sumienia. Dlatego tak ważne jest, aby wyleczyć się z tego stanu i nie pozwolić sobie, ani innym, na wykorzystywanie naszego słabego punktu.

Jak walczyć z wyrzutami sumienia?

Ważne jest, aby umieć nazwać to, co nas boli. Zapisz na kartce wszystkie wydarzenia, które wywołują negatywne emocje. Następnie wypisz uczucia, które towarzyszą ci przy tych wspomnieniach. Kiedy nadasz wszystkiemu nazwę, to będzie łatwiej uporządkować emocje oraz staną się one lżejsze.

Przede wszystkim należy zrozumieć, że wyrzuty sumienia nie mają nic wspólnego z ponoszeniem odpowiedzialności za swoje działanie. To pierwsze sprawia, że stoimy w miejscu i nie potrafimy odnaleźć się w teraźniejszości. Branie odpowiedzialności natomiast umożliwia nam analizowanie wydarzeń i naprawianie tego, co jeszcze można zmienić. Co więcej, odpowiedzialność sprawia, że uczymy się na błędach i pilnujemy tego, aby ponownie nie doszło do podobnej sytuacji. Dzięki temu rozwijamy się i kierujemy nasze życie na lepszą ścieżkę.

Ponoszenie odpowiedzialności sprawia, że akceptujemy swoją przeszłość i popełnione błędy. Nie wracamy do tego myślami, aby się ukarać, a jedynie jako wspomnienie o wydarzeniach, które wiele nas nauczyły i sprawiły, że staliśmy się silniejsi.

Udostępnij: