Jak odróżnić stres od stanów lękowych? Różnice, które warto poznać!

Dla wielu ludzi stres oraz stany lękowe są tym samym. Bardzo często mylą te dwa pojęcia i traktują je na tym samym poziomie. W rzeczywistości jednak oba stany bardzo się od siebie różnią, a zaznajomienie się z tym pozwoli nam lepiej zrozumieć siebie lub drugą osobę.

Podłoże

Stres jest efektem działań zewnętrznych. Zaczynamy go odczuwać w momencie, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością presji ze strony otoczenia, w którym się znajdujemy. Może być to praca, szkoła, rodzina, przyjaciele i wiele innych. Zaczynamy czuć się sfrustrowani, przytłoczeni i tracimy pewną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Pojawia się przekonanie, że nie damy rady i nie jesteśmy wystarczająco dobrzy.

Stany lękowe natomiast są czymś, co wywodzi się z wewnątrz. Jest to działanie naszych myśli, które zaczynają tworzyć przedziwne scenariusze. Nagle zaczynamy martwić się, że stracimy pracę, rozstaniemy się z parterem, zaczynamy obawiać się przyszłości, samotności i przeróżnych problemów. Praca naszych myśli wywołuje u nas silny lęk i strach.

Przekonanie kontra otoczenie

Jak już zostało wyżej wspomniane, to presja otoczenia wywołuje u nas stres. Ich działanie ma wpływ na nasz stan emocjonalny i psychiczny, ale ostatecznie możemy przejąć nad tym kontrolę. W przypadku stanów lękowych problemem są przekonania o różnych kwestiach.

Nasz lęk rozwija się na podstawie doświadczeń, które dotknęły nas lub naszych bliskich w przeszłości. Zaczynamy zatem żyć w przekonaniu, że to, co miało miejsce kiedyś, nadal będzie nas spotykać, a więc boimy się zaufać ludziom oraz sytuacjom.

Chroniczny stres źródłem stanów lękowych

Stres jest czymś dawkowanym przez otoczenie, ale są sytuacje, w których możemy się od niego uwolnić. Ilość stresu nie zawsze jest jednak proporcjonalnie odpowiednia do naszych możliwości, przez co może dojść do pojawienia chronicznego stresu. Jest to stan, w którym nawet bez konkretnego powodu czujemy się niepewnie i wątpimy we wszystko.

Następnie może stać się to źródłem stanów lękowych. Dochodzi do długich, nieustannych rozmyśleń. Pojawiają się problemy ze snem oraz silne zmęczenie. Energia życiowa coraz bardziej maleje, a lęk zaczyna przejmować kontrolę nad całym naszym światem. To następnie może doprowadzić do poważnych chorób jak na przykład depresja.

Jak z tym walczyć?

Prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie uciec od stresu. Jest to coś, co może pojawić się w każdej chwili. Wszystko jest zależne od sytuacji i otoczenia. Można jednak mieć wpływ na nasze nastawienie. Rozwiń w sobie świadomość, że jest to tylko tymczasowe. Daj sobie czas na zaplanowanie i organizację wszystkich działań. Nie nakładaj na siebie dodatkowej presji oraz pozostań dla siebie wyrozumiały.

Stany lękowe silnie są zakorzenione w naszym umyśle. Praca nad tym wymaga wiele czasu, ale można to złagodzić. Lęk można potraktować jako coś pozytywnego. Skup się na tym, co mówi twoje serce. Jest to czas, aby odbyć wewnętrzną rozmowę i poznać swoje prawdziwe potrzeby. Jest to również czas, aby przeprowadzić selekcję przekonań. Doświadczenia innych nie są twoimi, a więc nie powinny stanowić dla ciebie obciążenia. Twoje doświadczenia są dla ciebie lekcją, ale nie określają tego, kim tak naprawdę jesteś i gdzie się teraz znajdujesz.

Udostępnij: