Akceptacja emocji to akceptacja siebie i innych – one sprawiają kim jesteśmy

Emocje stanowią ogromną część naszej osobowości. To one dyktują wiele naszych zachowań i to one sprawiają, kim dzisiaj jesteśmy. Niemniej jednak nie lubimy z nimi współpracować. Akceptujemy tylko te pozytywne. Natomiast negatywne emocje są szybko przez nas zakopywane na dnie serca. Jest to jednak sygnał, że nie potrafimy zaakceptować samych siebie. Co to oznacza?

To my jesteśmy emocjami

Emocje budują kawałek po kawałku naszą osobowość. Brak akceptacji cząstki siebie, czyli negatywnych emocji, oznacza brak akceptacji samego siebie. Emocje są trudne do kontrolowania i zarządzania, ale nadal jest to możliwe.

Nasze emocje wpływają na nasze życie, ale nie tylko. Przechodzą one również na życie tych, którzy nas otaczają. Nasze działania kierowane emocjami mają swój efekt w życiu innych. Jeśli zatem nie chcemy, aby negatywne emocje niszczyły nasze życie, to dlaczego pozwalamy sobie na niszczenie życia innym?

To my jesteśmy emocjami. To one należą do nas i to każdy z nas jest w stanie nimi kontrolować i zarządzać, ale żeby to osiągnąć, trzeba na początku je zaakceptować.

Akceptacja

Wydaje się prostym zadaniem, ale w naszym sercu kryją się emocje, z którymi się nie zgadzamy. Akceptacja oznacza nadania wartości wszystkim emocjom, które posiadamy. Nie ma znaczenia, czy są one negatywne, czy pozytywne. Nie ma też znaczenia czy się z nimi zgadzamy, czy nie. Co więcej, musimy nauczyć się akceptować emocje innych na tej samej zasadzie.

Traktowanie emocji, jako wartościowa część naszego życia daje poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie w rozmowach z innymi. Bliscy mówiący o swoich emocjach poszukują akceptacji na to, co czują. My również chcemy, aby nasze emocje były przyjęte i potraktowane poważnie przez bliskich.

Jaki jest efekt?

Akceptacja emocji rodzi przekonanie, że nie ma nic złego w tym, co czujemy. Uczucie smutku nie jest czymś negatywnym. Złość również stanowi coś ważnego w naszym życiu. Każda z emocji, dzięki swojej ważności, nadaje też ważność wydarzeniom, które na nas wpływają. Co więcej, przestajemy butelkować w sobie emocje, które prędzej czy później i tak znalazłyby wyjście.

Akceptacja emocji bliskich – partnera, przyjaciół, dzieci itd. - daje im poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, że ich emocje mają sens, a dodatkowo mają przy sobie kogoś, kto to akceptuje. Dzięki temu uczą się kontrolować swoje emocje i zarządzać w pozytywny sposób.

Udostępnij: