Stan zmęczenia emocjonalnego potrafi dolegać przez bardzo długi okres. Występuje szczególnie w ciężkich momentach, kiedy czujemy się przytłoczeni problemami. Niemniej jednak zmęczenie emocjonalne może się pojawić w każdym momencie naszego życia, bez względu na to, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy. Stan ten jest bardzo często ignorowany przez ludzi, a ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Jakie sygnały powinny zatem zwrócić naszą uwagę?

Zmuszanie się

Przy zmęczeniu emocjonalnym pojawia się również fizyczne. Żadna czynność nie sprawia już nam radości, a wręcz zmuszamy się, aby ją wykonać. Nie czujemy już żadnych chęci, energii i motywacji. Każda czynność wysysa z nas resztki sił.

 

Nie czujesz się sobą

Pojawia się uczucie niezadowolenia. Nagle wszystko, co niegdyś napawało cię dumą, teraz wręcz irytuje i odczuwasz obrzydzenie. Praca, związek, rodzina, własna osobowość. Wszystko wygląda zupełnie inaczej i przestajesz odnajdywać w tym radość.

 

Masz problemy ze skupieniem

Każde zadanie przychodzi ci z ogromną trudnością, jako że nie potrafisz się skupić. Praca się ciągnie, zapominasz rozmowy i nieustannie odczuwasz nieobecność. Nie potrafisz poświęcić swojej uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz.

 

Widzisz jedynie negatywne strony

Obecna sytuacja jest tak dla ciebie przytłaczająca, że nie potrafisz dostrzec pozytywne strony oraz rozwiązania całej sytuacji. Wszystko przestaje mieć dla ciebie jakikolwiek sens i zaczynasz mieć jedynie czarne myśli. Odczuwasz całkowity brak nadziei.

 

Brak samokontroli

Zaczyna brakować ci kontroli nad własnymi emocjami. W jednej chwili potrafisz się śmiać, aby za chwilę wybuchnąć złością lub płaczem. Coś, co niegdyś nie wywoływało żadnych w tobie emocji, teraz jest w stanie doprowadzić do ogromnego gniewu.

 

Rezygnujesz

Próbując wykonać jakieś zadanie, bardzo szybko odpuszczasz i nie próbujesz dalej, jeśli coś szybko ci nie wychodzi. Zaczynasz odczuwać irytację, a więc momentalnie rezygnujesz ze swojego planu. To natomiast jeszcze bardziej wpływa na twoją samoocenę i zmęczenie emocjonalne.

 

Zapominasz

Jest to powiązane ze skupieniem, jednakże zdarza ci się zapomnieć rzeczy, które niegdyś doskonale tkwiły w twojej pamięci. Coraz częściej zdarza ci się również zastanawiać nad prostymi rzeczami, takimi jak zamknięcie drzwi na klucz lub zgaszenie światła.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img