Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na naszą psychikę?

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia. Zaburzyła codzienne funkcjonowanie w pracy, szkole i rodzinie. Strach przed zachorowaniem, obawa o zdrowie swoje i najbliższych, samotność i społeczna izolacja wywołało wiele psychicznych obciążeń. Dowiedz się, w jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie i wpłynęła na psychikę.

    Pandemia COVID-19 a nasze życie

    Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na wiele aspektów naszego życia. Miała niekorzystny wpływ na naszą pracę, życie rodzinne, towarzyskie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Przez nią towarzyszył nam ciągły strach przed zachorowaniem, baliśmy się o zdrowie swoje i bliskich. Przerażała nas wizja utraty pracy, stabilizacji i bezpieczeństwa. Dobijała nas samotność i społeczna izolacja.

    Jak pandemia wpłynęła na naszą psychikę?

    Życie wielu osób w dobie pandemii drastycznie się zmieniło. To wszystko sprawia, że na co dzień zmagają się z ogromnym stresem, niepokojem i lękami. Statystki pokazują, że pandemia koronawirusa spowodowała wiele problemów i psychicznych obciążeń, zwiększyła ryzyko występowania zaburzeń stresowych i depresji. Poza tym Polacy częściej zaczęli sięgać po środki psychoaktywne, leki uspokajające, nasenne i antydepresanty.

    Jak pandemia wpłynęła na związki i relacje z ludźmi?

    Związki i relacje to kolejne obszary, na które pandemia COVID-19 miała niekorzystny wpływ. Wielu Polaków zostało postawionych pod ścianą i z dnia na dzień musiało przeorganizować swoje życie. Zostali zmuszeni do zamknięcia się w domach, gdzie się uczyli, pracowali i spędzali czas wolny.

    Nieustanne spędzanie czasu razem sprawiło że, nie mieliśmy dla siebie prywatności i czasu. Przedłużająca się izolacja i brak rozrywek, zwiększały poziom nudy, codziennej rutyny i monotonii. Wiele osób było samotnych i pozbawionych kontaktu z innymi. To wszystko prowadziło do licznych konfliktów rodzinnych, a nawet kryzysów i decyzji o zakończeniu związku.

    Jak pandemia wpłynęła na życie zawodowe?

    Pandemia negatywnie wpływa też na życie zawodowe. Wiele osób straciło prace, co pozbawiło ich stabilizacji finansowej i bezpieczeństwa. Pojawił się strach o przyszłość i dalsze losy.

    Mnóstwo osób pracuje zdalnie, co także niesie ze sobą sporo psychicznych obciążeń. Może prowadzić do zatarcia granic, pomiędzy pracą a życiem prywatnym, zachwiania codziennej równowagi. Wpływa na pogorszenie relacji z innymi oraz pojawienie się poczucie wypalenia zawodowego.

    Pandemia COVID-19 zrujnowała życie wielu osób

    Pandemia koronawirusa ograniczyła dostęp do opieki zdrowotnej dla większości ludzi, w tym pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Są  przez to w trudnej sytuacji i zmagają się z problemami samemu. Zarówno pandemia COVID-19 jak i jej następstwa pogorszyły zdrowie psychiczne wielu osób i negatywnie wpłynęły na wiele obszarów ich życia.

    dm.

    Udostępnij: