Niewierność może mieć różne oblicza i przybierać nieoczywiste formy. Poznaj różne oblicza zdrady, o których być może nie miałaś pojęcia. Dowiedz się, jakie rodzaje niewierności najczęściej zdarzają się w związkach.

Statystyki zdrad w Polsce

Statystki przedstawione przez Instytut Badań Zmian Społecznych w 2020 roku, pokazują, że prawie połowa Polaków ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. W tym aż 61% mężczyzn i 38% kobiet choć raz zdradziło, pozostając w stałym związku. Najczęściej w romanse angażują się osoby w wieku 25-34 lat. W 60% przypadków do zdrady dochodzi w miejscu pracy lub wśród znajomych.

Czym jest zdrada?

Co można uznać za brak wierności wobec partnera czy partnerki? Dla większości osób zdrada ma tylko charakter fizyczny. Zdecydowana większość Polaków nie uznaję za zdradę flirtowania lub zainteresowania drugim człowiekiem.

Niewierność ma różne oblicza

Psychologowie uważają jednak, że niewierność może mieć różne oblicza. Wyróżniają kilka typów zdrad, które najczęściej zdarzają się w związkach. Poznaj różne rodzaje niewierności, jakie można zaobserwować w miłosnych relacjach. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i czy wszystkie są tak samo groźne.

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna, to intymny kontakt z drugą osobą, który zazwyczaj dotyczy stosunku seksualnego. Może obejmować także bliski kontakt fizyczny, pieszczoty, pocałunek lub dotyk. Granice takiej zdrady są umowne i często zalezą od jej postrzegania przez partnerów. To w jakim stopniu zdradzona i oszukana się poczujesz, określa ten rodzaj niewierności.

Zdrada emocjonalna

Zdrada emocjonalna, inaczej zwana psychiczną, nie musi obejmować seksu albo intymnych kontaktów z drugą osobą. Polega na obdarzeniu silnymi, romantycznymi uczuciami innej osoby. To emocjonalne zaangażowanie w kontakt z innym człowiekiem. Nie musi przebiegać twarzą w twarz, ale też przez telefon, smsy, maile czy media społecznościowe.

Zdrada poznawcza

Zdrada poznawcza, podobnie jak zdrada emocjonalna, nie musi obejmować niewierności seksualnej. Dochodzi do niej, gdy obsesyjnie myślimy o innej osobie. Marzymy o niej i wyobrażamy z nią wspólne życie. Nasze myśli pozostają przy innej osobie, podczas gdy fizycznie jesteśmy z obecnym partnerem. Do takiej zdrady bardzo często dochodzi przez Internet lub telefon.

Cyber-zdrada

Cyber-zdrada jest coraz powszechniejsza w dzisiejszych czasach. Niewierność przez Internet może przybierać różne formy: flirt z nieznajomymi na czatach i portalach randkowych, erotyczne wideorozmowy. Nie musi obejmować seksu z innymi osobami, ale wiąże się ze zdradą emocjonalną i poznawczą.

Jednorazowa przygoda

Czasem zdrada polega na jednorazowej przygodzie. Do przypadkowego seksu może dojść pod wpływem alkoholu, środków odurzających, na imprezie lub służbowym wyjeździe. Zazwyczaj taka zdrada to przygoda na jedną noc, po której niewierna osoba, jak gdyby nigdy nic, wraca do codzienności. Takie osoby mogą ciągle szukać okazji, nie opierają się też, gdy ktoś im je podsuwa.

Długoterminowa niewierność

Niektóre osoby tkwią w dwóch związkach w tym samym czasie. Taka długoterminowa niewierność i prowadzenie podwójnego życia, może wynikać z wielu przyczyn: przywiązania, posiadania dzieci, wspólnego majtku, biznesu lub niechęci do rozwodu. Często niewierność wychodzi na jaw dopiero po wielu latach i jest prawdziwym szokiem dla otoczenia.

Kiedy możemy mówić o zdradzie?

O zdradzie możemy mówić, jeśli oszukujemy partnera, ukrywamy przed nim nasze zainteresowanie inną osobą lub fizyczny kontakt z nią. Zdrada może przybierać różne formy. Pojmowanie niewierności zależy od nas samych i granic, jakie stawiamy w związku. W każdej relacji może być pojmowana w nieco inny sposób.

 

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img