Boisz się wyrazić swoją opinię lub bronić własnego zdania? Dowiedz się, jak być bardziej asertywną.

Wiele osób ma problem z tym, żeby powiedzieć „nie”. Czy Tobie również zdarza się, że nie potrafisz odmówić czyjejś prośbie lub postawić na swoim? Boisz się wyrazić swoją opinię lub bronić własnego zdania? Dowiedz się, jak być bardziej asertywną.

Czym jest asertywność?

Asertywność to termin, który wywodzi się z psychologii i oznacza umiejętność posiadania i wyrażania własnego zdania, opinii, emocji, potrzeb oraz krytyki. Osoby asertywne potrafią komunikować swoje uczucia, oczekiwania i pragnienia. Odbywa się to z poszanowaniem praw i granic innych ludzi, w sposób bezpośredni, otwarty i szczery.

Czy można nauczyć się asertywności?

Dla wielu osób może wydawać się to trudne, zwłaszcza gdy nie są pewne siebie, mają niską samoocenę i nie potrafią na ogół odmawiać innym. Jeśli to dotyczy także Ciebie- nie martw się!  Asertywną postawę można wytrenować. Dowiedz się, jak to zrobić.

Naucz się mówić „nie”

Jak nauczyć się mówić „nie”? Poznaj techniki asertywnej odmowy, którą warto stosować w codziennym życiu, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić prośby lub żądania drugiej osoby, ponieważ odbywa się to naszym kosztem. Asertywna odmowa jest bezpośrednim, jasnym i czytelnym komunikatem, który pozwoli nam postawić na swoim, wyrazić własne zdanie i bronić swoich racji.

Techniki asertywnej odmowy

Poinformuj jasno rozmówcę o swojej odmowie. Daj znać że jego prośba nie zostanie spełniona, a Ty nie podejmiesz działania. W tym celu użyj słowa „nie”.

Słowo „nie” musi wystąpić w asertywnej rozmowie. Nie bój się go używać, takie stwierdzenie jest dla drugiej osoby jasne, czytelne, uczciwe i stanowcze.

Zamiast słów: „nie mogę”, „muszę”, używa się takich, które odwołują się do własnych postanowień, jak „chcę”, „wolę”, „wybieram”.

Możesz wyjaśnić rozmówcy, dlaczego odmawiasz. Nie usprawiedliwiaj się, ani przesadnie nie tłumacz. Informacja nie powinna zawierać ocen, pretensji, krytyki. Może być krótka: „nie mogę tego zrobić, ponieważ nie mam czasu”, „nie mogę pożyczyć Ci pieniędzy, ponieważ mam dużo własnych wydatków”.

Nie przepraszaj, nie daj się wpędzić w wyrzuty sumienia i poczucie winy. Pamiętaj, że masz takie samo prawo do odmowy, jakie ma druga osoba do poproszenia Cię o coś.

Jeśli chcesz, to do odmowy możesz dodać komunikat, który uczyni ją bardziej do przyjęcia przez drugą osobę. Możesz zaproponować alternatywę, czyli inną formę pomocy, nawet jeśli nie polega ona na zrealizowaniu jego pierwotnej prośby. Swoją pomoc możesz zaproponować w innym terminie lub sytuacji bardziej dogodnej dla Ciebie.

Taki komunikat pozwoli utrzymać relację z rozmówcą i złagodzi odmowę. Zastosuj to w przypadku, gdy osoba, której odmawiasz jest Ci bliska i zależy Ci na utrzymywaniu z nią dalszych relacji w przyszłości

 

Udostępnij: