Każdy z nas je ma. Towarzyszą nam już od dzieciństwa i często zostają z nami przez całe życie. Te wstydliwe tematy dotyczą nas samych i sprawiają, że czujemy się gorzej, towarzyszy nam dyskomfort, lęk i niepokój. Dowiedz się, jak powstają kompleksy i jak możemy sobie z nimi poradzić? Czy to w ogóle możliwe?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w ten sposób o sobie pomyśleć?

„Jestem gruba/chuda/za niska/za wysoka… mam za mały/duży biust… mam za dużo piegów/trądzik/zmarszczki/cellulit/rozstępy… jestem beznadziejna, nic nie potrafię, do niczego się nie nadaję… nie zasługuję na szczęście/miłość/szacunek…”

Takie myślenie świadczy o ukrytych i wstydliwych tematach, jakimi są kompleksy. Czasem koncentrujemy się na nich tak bardzo, że nie zauważamy swoich zalet i mocnych stron. Mamy wrażenie, że wszyscy i tak widzą tylko nasze słabości i wady…

Czym są kompleksy?

Pojęcie kompleksu wywodzi się z psychoanalizy, ale szybko przeniknęło do potocznego języka. Kompleksy to wstydliwe i nieprzyjemne tematy, które mogą być związane z cechami wyglądu, charakteru, czy zachowaniem. Zazwyczaj są tłumione lub wypierane ze świadomości. Ich poruszenie wywołuje w nas nieprzyjemne uczucia, takie jak lęk, niepokój i wstyd.

Jak kompleksy oddziałują na nasze życie?

Kompleksy wywierają silny wpływ na nasze zachowanie, to w jaki sposób myślimy, zachowujemy się, czy odbieramy świat i innych ludzi. Sprawiają, że gorzej się ze sobą czujemy, obniżają nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie. Przez nie możemy czuć się odrzuceni, nieakceptowani przez innych, gorsi, a nawet niezasługujący na szczęście, czy miłość. Czujemy, że nie możemy sprostać swoim wyobrażeniom i ideałom. Przez nie spada nasze samopoczucie, pogarsza się nastrój i humor. Kompleksy mogą zrujnować nasze życie i są zmorą wielu osób…

Czy można pozbyć się kompleksów?

Każdy dzień zacznij od tego, by stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie na głos, co jest w Tobie piękne, dobre i cenne.

Skoncentruj się na tym, co w Tobie najlepsze, na swoich mocnych stronach i atutach. Nie analizuj wciąż swoich wad i słabości.

Zapytaj bliskich osób, co w Tobie cenią i lubią. Komplementy pozwolą Ci wzmocnić Twoją pewność siebie i polepszą samopoczucie.

Nie załamuj się niepowodzeniami. Porażki traktuj jak cenną lekcję i ważne życiowe doświadczenie, wyciągnij z nich wnioski i idź dalej.

Pozwól sobie na błędy i pomyłki, nie bądź wobec siebie zbyt krytyczna. Pomyśl o tym, że każdy z nas je popełnia.

Postaraj się zwizualizować swoje lęki i to, co wywołuje w Tobie niepokój. Wyobraź sobie, jak możesz poradzić sobie w trudnej sytuacji. W ten sposób łatwiej będzie pokonać problemy i poradzić sobie z nowymi wyzwaniami.

Nie staraj się wszystkich zadowolić. Odetnij się od toksycznych relacji i osób w Twoim życiu. Lepiej mieć niewielkie grono bliskich i oddanych przyjaciół, niż wielu fałszywych znajomych.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img